Advertisement

(22:08'de güncellendi)

Dolar, zayıflayışının beşinci gününe girerek başkanlık seçimleri sonrasında elde ettiği kazançları neredeyse geri verdi. Siyasi karmaşa, Trump yönetiminin gündemini hayata geçirmesine gölge düşürüyor. ABD hisseleri, tüm zamanların rekor seviyesinden aşağı yönde hareket etti. 

S&P 500 Endeksi, kıyafet perakendecilerinden gelen olumsuz kar açıklamaları ve sağlık hisselerindeki düşüşle öğleden sonraki işlemlerde gerçekleştirdiği düşüşten önce gün içi rekorunu tazeledi. Hazine tahvilleri tırmandı ve dolar, Trump'ın Rusya Dışişleri Bakanı ve büyükelçisine çok gizli bilgileri gösterdiği raporunun ardından çoğu büyük para karşısında zayıfladı. Ham petrol, yükselişinin beşinci gününe girdi. 

Trump'tan kaynaklanan bir dizi anlaşmazlığın sonuncusuna yönelik piyasa reaksiyonu, ABD Başkanı'nın altyapı harcamaları ve vergi indirimleine ilişkin planlarını uygulamaya koyma konusunda artan belirsizliklerin altını iziyor. Bu durum, hem Çin ve hem de ABD'den gelen verilerin küresel büyümeye yönelik edişeleri artırdırdığı bir ortamda, tarihsel olarak en yüksek seviyelerde seyreden hisse senetlerine ve düşük volatiliteye vurgu yapan yatırımcılar için önemli bir işaret olabilir.

Edinburgh'da Standard Life Investments Ltd. küresel strateji müdürü Andrew Milligan, "Bu çeşit bir tartışma gerçekten çok yeni ve birçok ABD'li siyasetçinin daha fazla endişe yaratmasına neden oluyor ve bu durum, açık bir şekilde piyasaları etkilyor," dedi ve "Dolarda faiz farkalrından dolayı halen alım yapabiliriz, ancak mali teşvik ve sınır ötesi akımlara ilişkin argümanlar daha belirsiz görünüyor ve dolarda alım görüşümüzü nötralize ediyor" şeklinde görüş bildirdi.

Piyasalarda bu hafta izlenecek önemli olaylar şöyle;

 

*OPEC'in iç Ekonomik Komisyon Kurulu Çarşamba günü Viyana'da, OPEC'in 25 Mayıs'taki resmi toplantısına hazırlık için piyasayı görüşmek üzere toplanacak.

*Singapur'ın ihracatı ve Malezya'nın TÜFE verileri de Çarşamba günü açıklanacak. Avustralya'da istihdam verisi Perşembe günü.

*Japonya'da ilk çeyrek GSYH Perşembe günü açıklanacak.

Hisse Senetleri

*S&P 500 Endeksi, New York saatiyle 14:44'te yüzde 0.2 geriledi ve 2,398.67'ye indi. 

*Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 0.1'den az geriledi. 

Para Birimleri

*ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, yüzde 0.5'lik bir düşüşle kayıplarının beşinci gününe girdi ve 8 Kasım'dan bu yana olan en düşük seviyesini gördü.

*Euro dolar karşısında yüzde 0.9 ile 9 Kasım'dan bu yana en hızlı yükselişini gösterek 1.1069 seviyesine tırmandı.

*Yen dolar karşısında, Pazartesi günü yüzde 0.4 düştükten sonra yüzde 0.6 yükselerek 113.15 seviyesine çıktı.

Emtia

*Petrol, Pazartesi günü yüzde 2.1 yükseldikten sonra fazla değişmeyerek varil başına 48.72 dolarda kaldı. Ham petrol bir ayı aşkın sürenin en uzun yükselis serisini gerçekleştirmeye yöneldi.

*Altın vadelileri yüzde 0.6 yükselerek ons başına 1,236.80 dolara çıktı ve dört seans üst üste yükseldi. 

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, Pazartesi günü iki baz puan yükseldikten sonra 1 baz puan düşerek yüzde 2.32'ye indi. 

Asya

*MSCI Asya Pasifik Endeksi, Japonya'da Hindistan'a, gösterge endekslerin yukarı yönde hareket etmesi ile birlikte, yüzde 0.1 yükselerek yaklaşık iki yılın en yüksek seviyesine tırmandı.

*Hong Kong'da işlem gören Çin hisse senetleri, Pazartesi günü, Beijing'in altyapı harcamalarına ilişkin iyimserlikle ile yüzde 1.6 kadar yükseldikten sonra yüzde 0.3 geri çekildi. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi erken saatlerdeki kaybını geri alırken, Shenzhen hisseleri Ağustos ayından bu yana en hızlı çıkışını gerçekleştirdi.

(22:08'de güncellendi)