Advertisement

ABD Borsalarındaki yükseliş ve petrol fiyatlarındaki toparlanmanın risk iştahını artırmasıyla won ve ringit Asya para birimlerindeki yükselişe öncülük etti. Çoğu hazine tahvili de yükseldi.

Samsung Futures analisti Jeon Seung-ji, "ABD hisselerinde ralliyle beraber riskli varlıklara olan akış daha da belirginleşti" değerlendirmesini yaptı.

Çin'de offshore yuan 5. günde de yükselirken onshore yuan da yükseldi. 10 yıllık hazine tahvilleri yükseldi tahvil faizi 2 baz puan düşüşle %3.63 oldu. Şannghay borsası 4 günlük ralliyi sonlandırdı, Hang Seng Endeksi 6 günlük yükseliş sonrası düşüşe geçti.

Güney Kore wonu 6 haftanın en yüksek seviyesine çıkarken 10 yıllık hazine tahvilleri yükseldi. Kospi endeksi fazla değişmedi. Won 9 Masyıs'taki başkanlık seçiminden bu yana %1 değerlendi.

Tayvan doları 4. günde de artarken, 10 yıllık tahviller yükseldi. Taiex endeksi dün 17 yılın zirvesine çıkmasının ardından düştü.

Malezya ringiti 3. günde de arttı. FTSE Bursa Malaysia KLCI Endeksi 4 günde ilk kez geriledi. Endonezya rupisi yatay seyretti, 10 yıllık tahviller 3. günde de arttı. Jakarta borsası düştü.

Filipin pesosu 4. günde de yükselirken borsa da değerlendi.

Capital Economies ekonomistleri "Fed gelecek çeyreklerde yatırımcıların beklediğinden hızlı sıkılaştırma yapabilir ve tarihin bize gösterdiği gibi bu durum gelişen ülke hisse senetleri için felaket olmayabilir ancak biraz da olsa riskli varlıkları olan talebi azaltabilir" değerlendirmesine yer verdi.