Advertisement

Vodafone Türkiye, 2016-17 mali yılında servis gelirlerini yüzde 16 artışla 8 milyar TL'ye ulaştırdı.

Vodafone Türkiye, Nisan 2016-Mart 2017 dönemini kapsayan mali yılı sonuçlarını açıkladı.

Şirket, söz konusu dönemde servis gelirlerini geçen yıla göre yüzde 16 artırarak tüm zamanların en yüksek gelir seviyesi olan 8 milyar TL'ye çıkardı. Böylece şirket son 7 yıldır kesintisiz olarak çift haneli istikrarlı büyümesine devam etti.

Vodafone Türkiye, Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Karını (FAVÖK) yüzde 30 artış ile bugüne kadarki en yüksek seviye olan 2,3 milyar TL'ye ulaştırdı. Böylece şirket, telekomünikasyon sektöründe Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Karını "en fazla" artıran operatör oldu. Faiz ve Vergi Öncesi Kar (FVÖK) ise yüzde 27 artış ile 750 milyon TL'ye ulaştı.

Türkiye'nin uçtan uca dijitalleşmesi hedefiyle çalışmalarını yürüten Vodafone, 31 Mart 2017 sonu itibarıyla son bir yılda 1,2 milyar TL yatırım yaptı. Vodafone Türkiye'nin Operasyonel Nakit Akışı 1,4 milyar TL'ye ulaştı.

Vodafone Türkiye'nin mobil abone sayısı ise 2016-17 mali yıl sonu itibarıyla 22,8 milyona ulaştı. Mali yılda toplam 616 bin net abone artışı sağlayan şirketin 4,5G abone sayısı da yıl sonu itibarıyla 9 milyonu aştı. Türkiye'nin 81 ilinde 10 bini aşkın 4,5G iletişim noktası ile hizmet veren Vodafone Türkiye, böylece 4,5G'de "en geniş" kapsamaya sahip operatör olmayı sürdürdü.

Şirketin faturalı abone sayısı ise yaklaşık 1 milyon artışla 10,8 milyona çıkarken, Vodafone Türkiye'nin toplam bazının yüzde 47'sini faturalı aboneler oluşturdu.

- Sabit hizmetlerde 200 bin net abone artışı

Vodafone Türkiye'nin sabit genişbantta hızlı büyümesi ise devam etti. Mali yılda 200 bin net abone artışı sağlayan şirketin sabit genişbant abone sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 55 artarak 562 bine ulaştı. Şirketin sabit hizmetlerden elde ettiği servis gelirleri ise mali yılda yüzde 60 arttı.

Vodafone Türkiye abonelerinin veri kullanımı, 2016-17 mali yılında geçen yılın aynı dönemine kıyasla iki katına çıkarak 400 petabyte'a yükseldi. Şirketin akıllı telefon penetrasyonu bu mali yılın sonunda geçen yılın aynı dönemine göre 9 puan artarak yüzde 72'ye yükseldi.

Türkiye'de işletmelerin dijital haritasını çıkarmak ve ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla Yarına Hazırım Platformu ile şirketlere fark yaratan Vodafone Türkiye, kurumsal alanda da istikrarlı büyümesini sürdürdü. Vodafone Türkiye kurumsal servis gelirlerini 2016-17 mali yılında bir önceki yıla göre yüzde 21 artırdı.

Vodafone Türkiye açıklamasında, büyüme oranlarının organik olduğu bildirildi.

AA