Advertisement

ABD Başkanı Trump'ın vergi indirimi dahil ekonomik programı gerçekleştirmekte zorlanacağı beklentileri para birimlerinin düşüşünde etkili oldu. Bölge Borsalarından oluşan endeks bu hafta ilk kez geriledi.

Çin'de onshore yuan fazla değişmezken 10 yıllık hazine tahvilleri geriledi, faiz 2 baz puan yükselerek %3.65 oldu. Hang Seng Endeksi bir haftadan fazla sürenin en büyk düşüşünü kaydederken Şanghay borsası yatay seyretti.

Güney Kore wonu 4 günlük ralli sonrası düşerken 10 yıllık hazine tahvilleri yükseldi. Kospi endeksi bu hafta ilk kez geriledi.

Tayvan'da Taiex endeksi 2. günde de düşerken Tayvan doları yatay seyretti. 10 yıllık hazine tahvilleri düştü.

Malezya ringiti yükselirken FTSE Bursa Malaysia KLCI Endeksi Nisan enflasyon verisi öncesi geriledi. Ülkede TÜFE'nin yıllık %4.5 artması bekleniyor.

Endonezya rupisi ve 120 yıllık tahviller yatay seyrederken Jakrta borsası düştü. Ülke Merkez Bankası'nın yarınki toplantıda %4.75 olan faizi sabit tutması bekleniyor.

Tayland bahtı ülke tahvillerine girişle 3 haftanın zirvesine yükseldi. 10 yıllık tahviller de yükseldi. Küresel yatırımcılar dün net 2.7 milyar baht (78 milyon dolar) tahvil aldı. Böylece aylık girişler 17.7 milyar bahta ulaştı.

Singapur merkezli ANZ'de araştırma müdürü olan Khoon Goh "Yabancı yatırımcının Asya varlıklarına ilgisi Nisan'da güçlü kaldı. Bölge büyümesinde toparlanma beklentileri bu durumda etkili oldu. Jeopolitik riskler ise geri planda kaldı" değerlendirmesine yer verdi.
Uzman, Fed'den gelecek ay faiz artışı beklentisinin tamamen fiyatlandığını ve para girişlerinin gelecek aylarda ılımlılaşabileceğini dile getirdi.