Advertisement

Londra merkezli Bluebay Varlık Yönetimi'nin Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Timothy Ash Bloomberg HT'ye değerlendirmelerde bulundu.

Piyasa Hattı programına konuk olan Ash TL'de görünümün daha iyi olması için gerekenleri sıraladı. Ash, "İç siyasette gelişme olur, güvenlik durumu iyileşir, AKP ekonomi gündemine dönerse görünüm çok daha olumlu olabilir. Türk Lirası şüphesiz ucuz. Eğer bu reform gündemine dönüş olur, AB ve ABD ile olan ilişkiler düzelirse görünüm çok daha iyi olabilir" diye konuştu.  

Türkiye'de son birkaç yılın zor geçtiğini belirten Ash iç politikada ve dış ortamda sorunların yanı sıra darbe girişimine dikkat çekerken Nisan'daki referandumun da kutuplaşma yarattığını ifade etti.

"EKONOMİYİ YOLUNA SOKMAK İSTİYORLAR"

Başbakan Binali Yıldırım ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'le görüşme şansı olduğunu belirten Ash, "bu yönetim işleri kararlıkla sürdürmek istiyor. 16 Nisan referandumundan sonra ekonomiyi yoluna sokmak istiyorlar" dedi.

Ash "AKP referandumu neredeyse kaybetti, aslında AKP'yi 2013'e kadar ayakta tutan şey ekonomi, altyapı ve istihdamdı, AKP yeniden iyi olduğu bu şeylere geri döner, istikrarı sağlarsa başarılı olur." diye konuştu.