Advertisement

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Donald Trumpın, geçen hafta Beyaz Sarayda Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Rus Büyükelçi ile görüşmesi sırasında, terör örgütü DEAŞ hakkında çok gizli bilgileri açıkladığı iddialarına ilişkin, "ABDde politik bir şizofreni geliştiğini görüyoruz. Bu iddialar başka bir şekilde açıklanamaz." dedi.

İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni ile Soçideki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Putin, "ABDde politik bir şizofreni başladığını görüyoruz. Bu iddialar başka bir şekilde açıklanamaz. Eğer ABD yönetimi bunu mümkün görürse ve isterse Lavrov ile Trumpın görüşmesine ait dökümü ABD Senatosuna sunmaya hazırız." ifadesini kullandı.

Putinin, "Trumptan aldığı sırları benimle ve istihbarat ile paylaşmadığı için Lavrova uyarı vermemiz gerekecek. Bu onun için kötü bir durum." sözleri salonda gülüşmelere neden oldu.

Rusyanın ABD seçimlerine müdahil olduğu yönünde haberler çıkmaya başladığında bunu komik bulduklarını anlatan Putin, "Ancak bugün endişe duyacağımız bir seviyeye gelindi. Bu tür saçmalıkları çıkaran insanların daha neler üretebileceğini tahmin edemiyoruz." şeklinde konuştu.

Putin, ABDde Rusya karşıtı söylemlerin iç politikada kullanıldığını savunarak, "Eğer onlar bunun kendi ülkelerine zarar verdiğini anlamıyorlarsa aptal olmalılar, eğer her şeyi anlıyorlarsa da tehlikeli insanlar oldukları anlamına gelir. Biz her halükarda ABDnin iç işlerine karışmadık ve karışmayacağız." dedi.