Advertisement

İnşaat sektörü güven endeksi mayısta yüzde 0,8, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 2,1, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1,1 artış gösterdi.

İnşaat sektörü güven endeksi mayısta yüzde 0,8, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 2,1, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1,1 artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayına ilişkin sektörel güven endekslerini yayımladı.

Buna göre, mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi nisanda 99,9 iken mayısta yüzde 2,1 artarak 102'ye yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu artış, son üç aylık dönemde iş durumunun iyileştiğini, hizmetlere talebin arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde de bu talepte artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının çoğalmasından kaynaklandı.

Hizmet sektöründe mayısta bir önceki aya göre, iş durumu endeksi yüzde 2,7, hizmetlere olan talep endeksi yüzde 2,8 ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksi ise yüzde 0,9 artış gösterdi.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi, mayısta yüzde 1,1 artarak 102,8 değerine çıktı. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu artış, son üç aylık dönemde iş hacmi-satışların arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde bu satışların artmasını bekleyen girişim yöneticisi sayısının yükselmesinden kaynaklandı. Mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

Perakende ticaret sektöründe mayısta bir önceki aya göre, iş hacmi-satışlar endeksi yüzde 0,2 ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi yüzde 4,6 artarken, mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 1,7 azaldı.

İnşaat sektörü güven endeksi

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi nisanda 85,7 iken, bu ay yüzde 0,8 artarak 86,3 değerine yükseldi. Bu artış, gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının çoğalmasından kaynaklandı. Alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini mevsim normalinin üzerinde değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

İnşaat sektöründe bu ay geçen aya göre, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 0,5 azalırken, toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 1,6 arttı.

Kapat