Advertisement

Mercedes-Benz’in sahibi olan Stuttgart merkezli Daimler şirketi, Alabama’daki fabrikalarında daha fazla ABD üretimi yedek parça kullanacağını açıkladı. Açıklama Trump’ın seçim kampanyasından bu yana ABD’de üretilen ürünlere öncelik verilmesi çağrısını ve Almanya’ya yönelik sözlerini akıllara getirdi. Trump seçim kampanyası boyunca otomotiv şirketlerinin ABD’de üretimi arttırması ve daha fazla ABD’liyi işe alması çağrısı yapmıştı.

TRUMP'IN ALMANYA İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARI TEPKİ YARATMIŞTI

ABD Başkanı, geçen hafta da ülkesinin Almanya ile dış ticaret açığına dikkat çekerek “Almanlar kötü, çok kötü” demişti. Almanya Başbakanı Angela Merkel bu sözlere “uygunsuz” diyerek tepki göstermiş, ancak Trump Twitter’da “Almanya ile inanılmaz büyük bir ticaret açığımız var. Üstüne üstlük Almanya NATO için ve askeri alanda çok az para veriyor. Bu durum ABD için kötü ve değişecek” diye yazmıştı.

Mercedes’ten bir sözcü, daha fazla ABD ürünü kullanma kararının Trump yönetiminin baskısından kaynaklanmadığını belirtti.

Sözcü, tedarikteki zorlukları gidermek ve ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla ABD’li üreticilerle çalışmak istediklerini ifade etti. Mercedes’in son dönemde Tuscaloosa’da 3600’den fazla kişinin çalıştığı üretim tesisini genişletmek amacıyla 1.3 milyar dolar yatırım yaptığı belirtiliyor.

Haberturk.com