Advertisement

Maliye Hazinesine ait çeşitli taşımazlar ile Elektrik Üretim AŞ'ye ait 11 hidroelektrik santrali (HES) özelleştirme kapsamına alındı.

Resmi Gazete'de yayımlanan Özelleştirme Yüksek Kurulu kararlarına göre, Maliye Hazinesine ait Gaziantep Nurdağı'ndaki 113 bin 400, Ankara Çankaya'daki 8 bin 287, Yalova Çiftlikköy'deki 69 bin 323, Adana Sarıçam'daki 2 bin 851, Tunceli Ovacık'taki 81 bin 40 metrekarelik taşınmazlar, Ankara Sincan ve Erzurum Palandöken'deki 2 taşınmaz satılarak, Tekirdağ Marmaraereğlisi'ndeki çeşitli taşınmazlar ile devletin hüküm ve tasarrufu altındaki iskele, deniz ve dolgu alanları ise işletme hakkı devri şeklinde özelleştirilecek.

Elektrik Üretim AŞ'ye ait Manyas, Demirköprü, Çine, Akköprü, Topçam, Kepez 1, Dinar 2, Suçatı, Değirmendere, Karaçay ve Kuzuculu HES ile kullanılan taşınmazlar da özelleştirme kapsamına alındı. Söz konusu HES'ler "işletme hakkının verilmesi", santraller tarafından kullanılan taşınmazlar ise "işletme hakkının verilmesi ve/veya kullanım izninin devri" yöntemi ile özelleştirilecek.

Aydın Didim'deki 2 taşınmazın Elektrik Üretim AŞ ve Türkiye Elektrik İletim AŞ'ye ait hisseleri de özelleştirme kapsamına alındı.

Özelleştirme kapsam ve programına alınan HES ve taşınmazların 2020 sonuna kadar özelleştirilmesi planlanıyor.

Öte yandan, özelleştirme kapsamındaki çeşitli taşınmazlara ilişkin plan değişiklikleri de Resmi Gazete'de yayımlandı.