Advertisement

Sanayi üretimi Nisan'da aylık %2.3, yıllık %6.7 arttı. Aylık bazda değişim beklenmezken yıllık %4.1 artış bekleniyordu. Sanayi üretimi böylece yıllık bazda 20 ayın en hızlı artışını kaydetti.

Bu arada bir önceki ayın verisi aylık %1.3'ten %1.1'e, yıllık 2.8'den %2.6'ya düşürüldü.

TÜİK verilerine göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, Nisan ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %1,8, imalat sanayi sektörü endeksi %2,6 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %0,4 arttı.


 
Sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %6,7 arttı
 
Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, Nisan ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %1,3, imalat sanayi sektörü endeksi %7,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %4,8 arttı.En yüksek artış sermaye malında

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi grupları incelendiğinde, bir önceki aya göre en yüksek artış %12,2 ile sermaye malında gerçekleşti.En yüksek  artış diğer ulaşım araçlarının imalatında
 
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde,  bir önceki aya göre en yüksek artış %140,7 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu artışı, %19,5 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı ve %6,9 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı takip etti.

En fazla azalış makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2017 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre en fazla azalış %6 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. Bu azalışı, %5,9 ile içeceklerin imalatı ve %4,2 ile fabrikasyon metal ürünleri (makine ve teçhizat hariç) imalatı takip etti.