Advertisement

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi büyümeye yönelik risk değerlendirmesinin 'dengeli'ye yükseltildiğini söyledi. Başkan faizlerin mevcut seviyede uzun süre kalmasını beklediklerini bildirdi. Büyümeye yönelik risklerin de büyük ölçüde dengelendiğini belirten Draghi, varlık alım programının yıl sonuna kadar aylık 60 milyar euro seviyesinde devam edeceğini ve gerekmesi halinde programın daha da uzatılabileceğini dile getirdi.

BÜYÜME TAHMİNLERİ YÜKSELDİ

Draghi 2017 büyüme beklentisini %1.8'den %1.9'a yükseltildiğini belirtti.

2018 yılı büyüme beklentisi %1.7'den %1.8'e, 2019 %1.6'dan %1.7'ye yükseltildi.

"FAİZLERİN DÜŞECEĞİ İFADESİNİ ÇIKARDIK.."

Draghi deflasyon riski olmadığını bu nedenle faizlerin düşürülebileceği ifadesini metinden çıkardıklarını belirtti.

ENFLASYON TAHMİNLERİ DÜŞÜRÜLDÜ

2017, 2018 ve 2019 enflasyon tahminleri düşürüldü. 2017 için enflasyon tahmini %1.7'den %1.5'e, 2018 için %1.6'dan %1.3'e, 2019 %1.7'den %1.6'ya düşürüldü. Draghi enflasyon tahminlerinin düşük petrol fiyatları nedeniyle aşağı yönlü revize edildiğini, çekirdek enflasyonun henüz ikna edici şekilde yönünü yukarı çevirmediğini belirtti ve "enflasyon gelecek aylarda şu anki seviyelerde dalgalanacak..Enflasyonda sabırlı olmalıyız" dedi.

Draghi aşağı yönlü risklerin genelde küresel faktörlerden kaynaklandığını belirtti.

Draghi AMB'nin normalleşmeyi tartışmadığını gerekirse hala faiz indirilebileceğini ifade etti.

Banka bugünkü para politikası toplantısında beklendiği gibi faiz oranlarını ve varlık alım programını değiştirmedi, faizlerin daha da düşebileceği söylemine karar metninde yer verilmedi.