Advertisement

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği'nin (TSPB) 17. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, uzun zamandır sermaye piyasalarına yeterli derinliğin kazandırılması ve bu derinliğin ihtiyaç duyacağı sermaye piyasaları araçlarının hayata geçirilmesi konusunda çalıştıklarını söyledi.

Bu sorunu çözmenin ve sakıncaları gidermenin en doğru yolunun finansal piyasalara derinlik kazandırılması olduğunu vurgulayan Canikli, bu konuda yapılan çalışmaları anlatırken, son yıllarda hem sermaye piyasaları çeşitliliği hem de hacim anlamında ortaya çıkan ivmenin geleceğe umutla bakılmasını sağladığını kaydetti.

7,2 milyar dolarlık portföy yatırımı

Başbakan Yardımcısı Canikli, ekonomik büyüme için beklentilerinin hayli yüksek olduğuna işaret ederek, "2017 için Orta Vadeli Program'da öngörülen rakamı yakalayacağız. Hatta onun da üzerine çıkmamız söz konusu. Burada olumlu anlamda sürprizlerle karşı karşıya kalabiliriz. Nisanda sanayi üretiminin yüzde 6,7 artması, son 20 ayın en yüksek noktasına çıkması hepimizi umutlandıran bir gelişme." ifadelerini kullandı.

Sermaye piyasalarında da bu yıl içinde ciddi hareketlenme olduğunu belirten Canikli, ilk 5 ayda 1 milyar 662 milyon dolar hisse senedi, 5,5 milyar dolar tahvil ve bono olmak üzere toplam 7,2 milyar dolarlık portföy yatırımının Türkiye'ye girdiğini, bunun son derece önemli olduğunu vurguladı.

Uluslararası derecelendirme kuruluşlarınca Türkiye'nin notunun düşürüldüğünü ve ülkenin bu konudaki bütün notlarının yatırım yapılabilir derecesinin altına indirildiğini hatırlatan Canikli, devamla şunları kaydetti:

"Ama buna rağmen ilk 5 ayda 7,2 milyar dolarlık portföy yatırımı Türkiye'yi tercih ediyor. Türkiye'ye güven uluslararası alanda da en üst seviyede şu anda. Bunun göstergelerinden birisi bu. Bir başka gösterge CDS'lerimiz... CDS'lerimiz şu anda 190 seviyelerinde. 15 Temmuz'dan önce 220'lerdeydi. Sonra 300'e yaklaştı. 2005 rakamları neredeyse... 2005 rakamlarında CDS rakamlarımız 188-190 civarındaydı. Bu, dışarıdan Türkiye'ye algıyı gösteriyor, ekonomiye güveni gösteriyor."

AA