Advertisement

Bloomberg'in anketine göre ABD Merkez Bankası'nın bu hafta faiz oranlarını bu yıl ikinci kez artırması bekleniyor. 2 gün sürecek toplantı sonrası 25 baz puanlık artış bekleniyor. Toplantının ardından Fed Başkanı Janet Yellen basın toplantısında konuşacak.

Bankanın bu yıl 4.5 trilyon dolarlık bilançosunu da daraltması bekleniyor..

- TCMB NE YAPAR?

Yurtiçi piyasa için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın kararı önemli olacak. Beklentilerin altında gelen Mayıs enflasyonunun ardından Merkez Bankası'nın atacağı adımlar merak konusu.

Finans Yatırım Başekonomisti Burak Kanlı Bloomberg HT'ye Merkez Bankası'nın bu veriye bakarak birşey yapmayacağını söyledi.

Kanlı "Merkez Bankası piyasa dinamiklerini dikkate alarak fonlama maliyetini % 11.75 - 12 arasında tutmaya devam eder. Haziran ayında gıdada aşağı yönlü sürpriz görebiliriz. Merkez Bankası buna tepki verir diye düşünüyorum yani kısa vadede fonlama kompozisyonunda değişiklik yapmaz ama haziran enflasyonundan sonra 'ben acaba fonlama maliyetini indirebilir miyim' diye düşünmeye başlar" değerlendirmesini yaptı.

 


"SIKILAŞTIRMAYI KORUR"

Global Menkul Değerler Strateji Müdürü Gökhan Uskuay Bloomberght.com'a Merkez Bankası'nın sıkılaştırmayı koruyacağını söyledi. Enflasyonda yıllık bazda artışın durduğunu, yaz döneminin rahat geçeceğini belirten Uskuay "Bu dönemde Merkez Bankası'nın global likiditeye bağlı olarak ekstra sıkılaşma yapması beklenmiyor. Fakat büyümeyi destekleyici adım olarak da ağırlı fonlamayı daha aşağıda belirleme beklentisi de var. Merkez Bankası'nın enflasyon düşse de mevcut sıkılaştırmayı koruyacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

İngiltere Merkez Bankası'nın ise faizlerde bir değişiklik yapması beklenmiyor.


Fed kararı Çarşamba, TCMB ve İngiltere Merkez Bankası'nın faiz kararları Perşembe günü açıklanacak.. Japonya ve Rusya Merkez Bankası'nın faiz kararları da bu hafta radarda olacak.

BU HABERE YORUM YAZ
 
12 Haziran 2017 Pazartesi, 00:04 Misafir Dolar 1 ay içinde 3.35 TL bu kadar