Advertisement

Küresel merkez bankalarının kriz dönemi bilanço tablolarını ne zaman ve nasıl küçültmeye başlayacakları konusunda endişeli olan yatırımcılar, en büyük bilançoya sahip Çin Merkez Bankası konusunda rahatlayabilir. 

Fed, 4.5 trilyon dolarlık bilançosunu küçültmeye hazırlanıyor ve Avrupa Merkez Bankası'nın, iyileşen ekonomik görünümle yıl sonu gelmeden büyümeye so nvermesi gerekiyor. Bloomberg'in yaptığı ankete göre, Çin Merkez Bankası'nın 5 trilyon dolar değerindeki bilançosu ise şu an için aynı kalacak ve büyüme bile gösterebilir. 

Çin Merkez Bankası'nın bilanço tablosu, devlet tahvillerine bağlı olmaktansa sermaye akışları ve ticaret fazlalarıyla geçirdiği yıllara bakıldığında, diğer küresel merkez bankalarının bilançolarından temel olarak çok farklı. Dünyanın en büyük ticaret ülkesinin parasal tabanında gerçekleşen herhangi bir değişiklik, normalden daha büyük bir etki yaratıyor. 

Hong Kong'da Standard Chartered Plc baş Çin ekonomisti Ding Shuang, "Çin'in bilanço tablosunu küçültmeye başlamaya birkaç yıldan daha fazla bir süresi var" dedi ve geniş para arzındaki büyümenin hükümetin koyduğu hedeften hala aşağıda olduğuna dikkat çekti.