Advertisement

ABD Başkanı Donald Trump, yeni bir yargı soruşturmasıyla karşı karşıya. Maryland ve Distirct of Columbia eyaletlerinin başsavcılarının, Trump hakkında ABD anayasasının yolsuzluk kanunlarını ihlal ettiği gerekçesiyle soruşturma başlattığı belirtildi.

The Washington Post'un haberine göre, Trump'ın kişisel şirket işleriyle hükümet işlerini bir arada yürütmesi yeni soruşturma dosyasının temelini oluşturuyor. Savcıların, Trump otellerine giren yabancı para kaynaklarını inceleme altına aldıkları belirtilirken, Başkan Trump'ın dünyanın dört bir yanındaki şirketleriyle ilgili işlerin yabancı hükümet aktörlerini etkileyebileceği ifade edildi.

ABD Başkanı Donald Trump, göreve geldikten kısa bir süre önce 'çıkar çatışması' tartışmalarının önüne geçmek için bütün işlerini oğullarına devrettiğini açıklamıştı. Ancak soruşturmayı yürüten savcılar bunun gerçek olmadığını ve Trump'ın şirket işlerinde hala söz sahibi olduğunu öne sürdü. Trump'ın oğlu Eric Trump'ın, babasına şirket işleri ile ilgili günlük olarak rapor sunulduğunu söylemesi de bu düşünceye kanıt olarak gösterildi.

İki başsavcı tarafından hazırlanan soruşturma dosyası, Trump'ın yargı ile savaşında yeni bir cephe açılması anlamına geliyor. Eğer bir federal yargıç dosyanın açılmasını onaylarsa, soruşturmanın başındaki savcılar Karl A. Racine ve Brian E. Frosh'un Trump'ın finansal kayıtlarına ulaşma hakkı olacak. Racine ve Frosh, soruşturmanın ilk adımı olarak Trump'ın vergi beyanını talep etmeyi planladıklarını söyledi. Trump, daha önce vergi beyanlarının kişisel olması gerektiğini söyleyerek finansal kayıtlarını açmayı reddetmişti.

Konuyla ilgili konuşan Maryland Başsavcısı Brian E. Frosh, "Bu dosya özünde, tüm Amerikalıların dürüst bir hükümete sahip olma hakkıyla ilgili. Başkan'ın finansal kayıtlarını ve açıklamayı reddettiği vergilerini görmeliyiz." ifadelerini kullandı.