Advertisement

Japonya'da traderlar artık Brezilya ile o kadar da ilgilenmiyorlar.

Japonya'da küçük ölçekli tüketicilere yapılan real cinsinden tahvil satışları sekiz yılın en düşük seviyesine gerilemeye hazırlanıyor. Jaaponya'da 2016'da Brezilya Reali cinsinden 2.9 milyar dolarlık tahvil ihraç edilirken, 2017 yılındaki rakam şu ana kadar toplam 383 milyon dolar oldu.

Diğer yandan Japonya'da Türk Lirası cinsinden Uridashi tahvillerinin 2017 yılındaki satışı (517 milyon dolar) şimdiden 2016 yılının toplamını aşmış durumda.

Japonya'da başlıca olarak hanehalkının alıcısı olduğu Uridashi tahvilleri, siyasi gerginlikler yaşamış olan iki ülkeye yönelik güven farkını temsil ediyor. Brezilya'daki çalkantı artıyor gibi görünürken, Türkiye Nisan ayındaki referandumun ardından istikrar işareti veriyor.

SB Investments Ltd. tahvil birimi yöneticisi Shinji Kunibe, “Konu Türkiye olunca, herhangi bir dip seviyesi Japonya'da hanehalkı yatırımcıları için bir yatırım fırsatı gibi görünüyor; bu siyasi risklerle başa çıkmak anlamına gelse bile.” dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
12 Haziran 2017 Pazartesi, 15:09 Misafir Kısaca, başka bir millete borçlanıyoruz. Onuru olan bir millte için utan verici bir tablo. Güven göstergesi olarak bir veri teşkil edebilir ama asıl konu bence utanılacak bir durum olan borç göstergesidir. Borcu olan ülkeler aslında iyi yönetilmiyor demektir. Tefeci zihniyeti. Bir de bloombergin haberlerinde hiç yorum göremiyorum. Acaba yorumları yayınlamıyor musunuz?