Advertisement

(14:59'da güncellendi)

Avrupa hisseleri, teknoloji hisselerinde geçtiğimiz hafta başlayan küresel satış dalgasının geçtiği işaretleriyle yeniden yükselişe geçti. Sterlin, Theresa May'in politikaya ilişkin Muhafazakar Partisi'ne daha fazla danışacağını vaat etmesi ve Brexit'e yönelik ulusal bir fikir birliğine varılmasını istediğini ifade etmesiyle değer kazandı. 

Stoxx Europe 100 endeksi içerisindeki endüstri gruplarının neredeyse hepsi yukarı yönde hareket etti. Teknoloji hisseleri, üç haftanın en büyük kazancına yöneldi. Sterlin, İngiltere'deki seçimlerden sonra ilk kez kazanç elde etmeye yöneldi. Theresa May, Kuzey İrlanda Demokratik Birlik Partisi'yle yasama yetkisine sahip olabilmek için ihtiyacı olan oyları toplamak adına bugün görüşecek. Hazine tahvilleri, Fed'in bu hafta düzenleyeceği toplantı yaklaşırken fazla değişmedi. 

Teknoloji hisselerinin yeniden yükselişe geçmesiyle ABD'deki yatırımcılar bir miktar rahatlıyor. Teknoloji sektörü, küresel hisse senedi kazançlarında büyük bir rol oynarken, satışların süresinin uzaması, boğa piyasası için büyük bir tehdit unsuru oluşturabilirdi. 

Samsung Electronics Co., Pazartesi günü Asya seansındaki düşüşlere öncülük ettikten sonra fazla değişmedi. Önceki seansta yüzde 2.5 değer kaybeden Tencent Holdings Ltd. ve Aralık ayından bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştiren Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., her ikisi birden, Salı günü yüzde 0.4 değer kazandı.

Piyasalarda izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Yatırımcılar, Adalet Bakanı Jeff Sessions Salı günü Senato İstihbarat Komitesi'nde vereceği ifade ile, Washington'daki dram konsuudna daha fazla fikre sahip olabilir. Sessions muhtemelen, FBI SDirektörü James Comey'in görevden alınmasındaki rolü ve kendisi ve Başkan Donald Trump'ın çalışma arkadaşlarının Rus yetkililerle bağlantılarını anlatması konusunda baskı görebilir.

*Fed politika yapıcılarının çarşamba günkü toplantıda gösterge faizi bu yıl ikinci kez artırması bekleniyor. Japonya, İsviçre ve İngiltere merkez bankaları da bu hafta politika toplantılarını gerçekleştirecek.

Hisse Senetleri

*Stoxx Europe 600 Endeksi, Pazartesi günü gerçekleştirdiği yüzde 1'lik düşüşün ardından New York saatiyle 07:31'de yüzde 0.5 tırmandı. Teknoloji hisseleri, yüzde 1.2 yükseldi. 

*S&P 500 endeks vadelileri, yüzde 0.2 yükseldi. Nasdaq 100 Endeksi, Pazartesi günü yüzde 0.6 düşerek Cuma günkü yüzde 2.4'lük kayıplarını genişletti. Apple yüzde 2.4, Microsoft ise yüzde 0.8 geriledi. 

Para Birimleri

*Sterlin, Pazartesi günü yüzde 0.7 zayıflamasının ardından yüzde 0.6 güçlendi ve 1.2728 dolardan işlem gördü. İngiltere'de enflasyon, geçtiğimiz ay gerçekleştirdiiği yukarı yönlü hareketini sürdürdü. 

*Euro, yüzde 0.1 güçlendi ve 1.1212 dolara çıktı. 

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi, yüzde 0.1 düştü.

*Yen, dolar karşısında Pazartesi günü yüzde 0.3 güçlenmesinin ardından yüzde 0.1 düştü ve 110.05 seviyesine indi. 

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi dört seans üst üste yükseldikten sonra yüzde 2.21 seviyesinde yatay seyretti.

*Almanya ve Fransa'da gösterge faizler 2 bp, İngiltere'de ise 6 bp arttı. 

Emtia

*Batı Teksas petrolü (WTI), beklenmedik artışın ardından düşmesi beklenen ABD stok verileri öncesi, yüzde 0.1 yükselerek varil başına 46.11 dolara çıktı ve yükselişini üçüncü güne taşıdı.

*Altın, yatırımcıların Fed'in Çarşammba günü faiz artırımına gitmesini beklemeleri ile birlikte, kayıplarının beşinci gününe girdi ve yüzde 0.3'lük düşüşle ons başına 1,262.67 dolardan işlem gördü.  

(14:59'da güncellendi)