Advertisement

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Türkiye ekonomisi, 2017 yılının ilk çeyreğinde yüzde 5 büyüdü. Bu, Türkiye üzerine düşünen ekonomistlerin yanıldığı ve öngörmediği, kredi derecelendirme kuruluşlarının öngörmediği bir büyüme, dünyanın şaşkınlıkla seyrettiği bir büyüme." dedi.

Tüfenkci, İstanbul'da düzenlenen Malatya İşadamları Derneği'nin (MİAD) iftar programına katıldı.

Türkiye'nin 2017 yılı hedeflerine değinen ve bu seneyi ülke için "sıçrama yılı" olarak niteleyen Tüfenkçi, şunları kaydetti:

"Daha fazla üreteceğiz, daha fazla ihraç edeceğiz, daha fazla istihdam imkanı sağlayacağız. Türkiye ekonomisi, 2017 yılının ilk çeyreğinde yüzde 5 büyüdü. Bu, Türkiye üzerine düşünen ekonomistlerin yanıldığı ve öngörmediği, kredi derecelendirme kuruluşlarının öngörmediği bir büyüme, dünyanın şaşkınlıkla seyrettiği bir büyüme. 2016 yılı içinde, hain, alçak bir darbe girişimi ile karşı karşıya kalan bir Türkiye'nin, 2016'da zaten 2,9 oranında büyümesi önemliyken, ilk çeyrekte kimse yüzde 5 büyümeyi tahmin etmiyordu. Türkiye, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, sizlerin sayesinde bunu başardı. Göreceksiniz 2017'nin ikinci çeyreği bu büyüme oranlarını daha da artıracak, üçüncü çeyrekte de daha güçlü büyüyüp, 2017'yi yüksek büyüme oranlarıyla kapatış olacağız."

 

- "Türkiye yabancı sermaye için cazip bir ülke"

Bakan Tüfenkci, 2002'den bu yana AK Parti hükümetleri olarak bir yandan demokrasiyi geliştirdiklerini, bir yandan da ekonomiyi büyüttüklerini belirterek, terör örgütleri ile mücadele ederken, aynı zamanda milli birlik ve beraberliği sağladıklarını vurguladı.

Ekonomiyi daha da güçlendirmek, reformları gerçekleştirip demokrasinin daha da güçlenmesi için çalışacaklarını dile getiren Tüfenkci, Türkiye'nin Avrupa ülkeleri arasında makro dengeleri en iyi durumda olan ülkelerden biri olduğunun altını çizdi.

Bülent Tüfenkci, 15 yılda kişi başına düşen gelirin 3 bin dolardan 11 bin dolara çıkarıldığına dikkati çekerek, konuşmasına şöyle devam etti:

"Türkiye, yabancı sermaye için cazip bir ülke. 2017 yılı Ocak-Mart döneminde net doğrudan uluslararası yatırım girişi yıllık bazda yüzde 2 artarak 2,8 milyar dolar oldu. Sanayicilerimizin üretimi ile cirosu artış gösteriyor. Yılın ilk dört ayında sanayi cirosundaki yıllık artış, aylık ortalama yüzde 25,6 olarak gerçekleşti. Ekonomik güven endeksi Mayıs ayında 100,5 oldu. Borsa İstanbul Endeksi tarihi zirveleri gördü. Bizler, ekonomiyi kalkındırınca insanımızın refah düzeyinin artacağı bilinci içinde çalışmalara devam ediyoruz. Hedefimiz ülkemizin daha hızlı ve güçlü büyümesi."

 

- "Cazibe Merkezleri Programı'nda öncelikli firmaları bayramdan sonra açıklayacağız"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, konuşmasında verilen destekler, işletme ve esnaflar için hayata geçirilen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Cazibe Merkezleri Programı'na atıfta bulunan Tüfenkci, program ile ilgili çalışmaların son noktaya geldiğini, bayramdan sonra yatırım yapmak isteyen firmalardan öncelikli olanları açıklayacaklarını bildirdi.

İçinde Malatya'nın da olduğu program kapsamında yaklaşık 336 firmanın Malatya'ya yatırım için başvurduğunu açıklayan Tüfenkci, iç ticareti canlandırma adına yaptıkları çalışmalar ile piyasayı canlandırdıklarını, yatırımcı, girişimci ve sanayicinin önünü açtıklarını dile getirdi.

Tüfenkci, sanayicinin işini kolaylaştırmak için yapılan çalışmalara dikkati çekerek, "Türkiye kendisine güvenerek üretim yapan hiç kimseyi bugüne kadar mahcup etmedi, bundan sonra da mahcup etmeyecek. Yeter ki birliğimizi, beraberliğimizi bozmadan yolumuza devam edelim." şeklinde konuştu.