Advertisement

Financial Times'da yer alan habere göre, kurumsal yatırımlar, yöneticiler sağlam ve geniş tabanlı küresel ekonomik büyümeden destek bulurken, yavaş bir şekilde tekrar artıyor. Ancak, geçtiğimiz yıl ABD'de Donald Trump'ın ekonomik planlarına yönelik ümitle yeşeren "ekonomik moral", sona erdi. 

Kurumsal "sermaye harcamaları", özellikle enerji şirketlerini yatırım planlarını bir kenara bırakıp para biriktirmeye iten petrol fiyatlarındaki çöküşün ardından, kriz sonrası ani toparlanma döneminden bu yana azalış kaydetti. 

Küresel sermaye harcamaları, şu an yeniden yükselişe geçti ve Citi analistleri, kurumsal yatırımların ve araştırma harcamalarının bu yıl içerisinde yüzde 3'lük bir artış göstereceğini öngörüyor. Bu artış, eğer gerçekleşirse 2012'den bu yana olan ilk yıllık artış olarak Asya, Avrupa ve ABD'de, hem emtia fiyatlarının daha istikrarlı olduğunu, hem de ekonomik büyümenin ilerleme kaydettiğini gösterecek. 

Yine de, CEO'lar ve analistler, kurumsal harcamalarda savurganlığın arttığı konusunda şüpheci bir tavır takınarak talep büyümesinin ılımlı kaldığına ve Trump yönetiminin ekonomik planlarının nasıl hayata geçeceği konusundaki belirsizliğe dikkat çekti. 

Honeywell yönetim kurulu başkanı David Cote, Financial Times'a yaptığı açıklamada, "Büyüme kesinlikle daha iyi, ancak hızlı bir büyüme beklemiyoruz" dedi ve "Kurumsal sermaye harcamalarının etkisini görsek de, bu harcamalarda yeniden bir canlanma söz konusu değil" ifadesini kullandı. 

Fransız teknoloji şirketi Atos'un CEO'su Thierry Breton ise, son dönemde ekonomik duyarlılıkta yaşanan artış temel alınarak yapılacak büyük yatırımlar için henüz çok erken olduğu konusunda uyardı ve Financial Times'a yaptığı açıklamada, "Avrupa ve ABD'de daha olumlu bir büyüme bekliyoruz, ancak bunu sermaye harcamalarında görmek için çok erken" diye konuştu.