Advertisement

Çin'de büyük ölçekli hisseler, MSCI'ın gösterge endekslerine eklenecek olan hisselerin en çok kazananlar olmasıyla birlikte, 2015 yılının Aralık ayından bu yana olan en yüksek seviyesinden kapanmaya yöneldi.

CSI 300 Endeksi, öğlen saatinde yüzde 1 yükseldi ve 3,624.952'e çıktı. Göstergede en çok kazanan 10 hissenin 9'u, MSCI'ın endekslerine ekleme kararı aldığı 222 hissenin içerisindeydi. Beijing Shiji Information Technology Co., yüzde 10'luk yükselişle kazançların başını çekti. China Pacific Insurance Group ise yüzde 3.1 yükseldi ve 2 yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesinden kapanmaya yöneldi. Hang Seng Endeksi, yüzde 0.6 yükseldi.

MSCI'ın Çin'e verdiği yeşil ışıkla dünyanın en büyük ikinci hisse piyasasına küresel ortamda yeni bir yer açıldı. Goldman Sachs'a göre, Çin hisse piyasalarının tümünün küresel ortama açılması ve yatırımcıların bu piyasayı sahiplenmesi durumunda 430 milyar dolar değerinde hisse, herkes tarafından satın alınabilecek. 

Central China Securities Şangay merkezli stratejisti Zhang Gang, "MSCI'ın onayı, piyasalarda kaliteli hisse alımlarına devam edilmesinin önünü açtı" dedi ve "Kazançlar, hisselerin fiilen eklenmesinin ardından offshore yuanın içeri akmaya başlamasından önce büyük ihtimalle sürecek" diye konuştu.