Advertisement

İngiltere'de Tüketici Güveni, artan yaşama maliyetleri ve net bir sonuca ulaşmayan genel seçimlerin İngiliz halkını çok pahalı ürünler almalarından caydırmasıyla Brexit oylamasından bu yana olan en düşük seviyesine indi. 

GfK'nin Cuma günü açıkladığı Tüketici Güven Endeksi, Mayıs ayında geldiği -5 seviyesinden -10'a geriledi. 8 Haziran öncesi ve sonrasında 2,000 vatandaşla yapılan ankette, ekonomiye olan bakış açısı ve kişisel mali durumlarda bozulma kaydedildi. Büyük satın alımlarda bulunma göstergesi de bir yıl önceki Brexit oylamasından bu yana olan en düşük seviyesine indi.

Başbakan Theresa May'in, Brexit müzakerelerinin başlamasıyla, iktidarda kalabilmek için Kuzey İrlandalı partinin desteğine ihtiyaç duymasıyla birlikte tüketicilerin gelirlerinin, zayıf sterlinle tetiklenen enflasyon artışıyla azaldığı bir dönemde daha fazla siyasi belirsizlikle karşı karşıya. 

GfK'da piyasa dinamiği müdürü Joe Staton, "Anket, tüketici güveninde her ölçekte sert düşüş açığa çıkardı" dedi ve "Yüksek fiyatların ve yavaş maaş büyümesinin ikili baskısı, tüketicilerin mali durumlarını sıkıştırmakla birlikte Brexit'in ekonomiyi yavaşlattığı yönündeki yaygın kaygıları artırıyor" diye konuştu.