Advertisement

Dolar/TL ABD'de açıklanan verilerin ardından fazla değişmeyerek 3.51-3.53 aralığındaki seyrini sürdürdü.

ABD'de kişisel harcamalar Mayıs ayında beklentilerin altında kaldı, Fed'in de yakından takip ettiği PCE verisi aylık bazda %0.1 düştü. PCE yıllık bazda da %1.7'den %1.4'e geriledi. Beklentileri karşılamayan veri sonrasında dolar küresel bazda yükselişinin bir kısmını geri verdi.Dün akşam saatlerinde konuşan St. Louis Fed Başkanı James Bullard bankanın mevcut faiz oranının düşük büyüme ve düşük enflasyon koşulları için uygun olduğunu söyledi. Bullard, ayrıca Fed'in 4.5 trilyon dolarlık bilançosunu küçültmeye başlamasının piyasalarda önemli bir dalgalanma yaratmayacağını belirtti.

Societe Generale bugün yayımladığı bir notta aralarında TL'nin de olduğu bazı para birimlerinde yükseliş beklendiğini kaydetti. Perform Portföy Yönetim Kurulu Başkanı Cem Yalçınkaya dün Bloomberg HT'ye fonlama bu seviyede kaldığı müddetçe dolar/TL'de sert yükseliş beklemediğini söyledi.


Yurtiçinde dış ticaret verisi açıklandı. Türkiye'nin dış ticaret açığı Mayıs'ta %43,3 artarak 7 milyar 307 milyon dolara yükseldi.