Advertisement

Piyasalarda volatilite, sakin geçen uzun bir dönemin ardından tekrar yükseliyor. S&P 500 Endeksi, Perşembe günü altı ayın en sert düşüşünü gerçekleştirirken Hazine tahvilleri, Mart'tan bu yana olan en kötü dört günlük düşüşüne yöneldi. 

Yatırımcılar, bu duruma hedge varlıklarına akın ederek cevap veriyor ve korku göstergelerinin izlediği opsiyon fiyatlarını yukarı çekerek bu yıl sonu gelmeyen hisse rallisinin ciddi bir dönemecin eşiğinde olduğuna ilişkin endişeleri besliyor. 

Küresel hisse senetleri, merkez bankaları yetkililerinin parasal sıkılaşma görünümünü artırmalarına rağmen rekor seviyelerinden uzak olmamakla birlikte 8 aylık kazançların zirvesinde seyrediyor. Beklenen volatilite, şimdiye dek görülmemiş düşük seviyelere yakın seyrediyor. 

CBOE Volatilite Endeksi, bir yıl önce gerçekleşen Brexit oylamasından bu yana olan en büyük gün içi yükselişini gerçekleştirdi. S&P 500 Endeksi, başta teknoloji sektörü olmakla birlikte, çoğu sektörün kaybetmesiyle yüzde 1.4 kadar düştü ve 17 Mayıs'tan bu yana olan en büyük düşüşünü gerçekleştirdi. 10 yıl vadeli hazine tahvilleri, faizlerin hafta boyunca 13 baz puan tırmanmasıyla birlikte düşüşünün dördüncü gününe girdi. Yine de, volatilite, Kasım ayının başlarındaki seviyenin yarısında ve geçtiğimiz Haziran geldiği 26 seviyesinden oldukça uzak. 

Hazine tahvilleri ve hisselerde volatilite, Haziran ayında yeniden yükselişe geçti ve her iki volatilitede artış, Ekim'den beri gerçekleşmemişti.