Advertisement

Asya'da çoğu gelişen ülke para birimi küresel merkez bankalarının teşvikleri azaltacağı beklentisiyle dolar karşısında düştü. Bu düşüşe rağmen yabancı fon akımlarıyla çoğu para birimi yılın 2. çeyreğini yükselişle tamamlamaya hazırlanıyor. MSCI EM Asya Endeksi 4 seanstaki 3. düşüşüne hazırlanırken Bloomberg Dolar Spot Endeksi 4. günde de düştü.

Çin'de onshore yuan merkez bankasının para birimi fixingini Kasım'dan beri en yüksek seviyeye çıkarmasının ardından değer kazandı. Yuan 2008 Haziran'dan beri en iyi çeyreklik performansına hazırlandı. Offshore yuan da ikinci çeyreklik yükselişe ilerledi.
Şanghay Borsası %0.4 geriledi ve 4 çeyrekteki ilk düşüşe hazırlandı. Ülkede 10 yıllık tahvil faizi 3 baz puan artarak %3.58 oldu. BofAML, Çin'in 2018 büyüme tahminini %6.6'dan %6.4'e düşürdü.

Güney Kore wonu değer kaybetti. Dolar/won paritesi 1,146.90 ile 12 Nisan'dan beri en yüksek seviyeyi gördü. Kospi Endeksi %0.5 düşerken 10 yıllık tahvil faizi 2 baz puan artışla %2.21 oldu.

Malezya ringiti küresel fon girilşleriyle bir yıldan fazla sürenin en iyi çeyreğine hazırlandı. KLCI Endeksi %0.2 geriledi. Yabancılar geçen 3 ayda 1.2 milyar dolar değerinde hisse senedi, Nisan ve Mayıs ayında 3.36 milyar dolar değerinde tahvil aldı.

Tayvan doları bugün geriledi, bu çeyrekte de %0.3 düştü. Taiex Endeksi %0.5 geriledi. Yabancı yatırımcılar dün 135 milyon dolar değerinde hisse senedi aldı.

Tayland bahtı para girişleriyle 2. çeyreği de yükselişe tamamlamaya hazırlandı, baht bu yıl Güneydoğu Asya'daki en iyi performansı kaydeden para birimi oldu. Bloomberg verilerine göre küresel yatırımcılar 2. çeyrekte 2 milyar dolar değerinde tahvil, 213.1 milyon dolarlık hisse senedi aldı.

Filipin para birimi peso bugün yatay seyrederken borsa 3. günde de geriledi. Yabancılar dün net 2.3 milyon dolarlık hisse senedi aldı.

Credit Agricole'un 27 gelişen piyasa ülkesinden oluşan endeksine göre bir önceki haftanın 8.4 milyar dolar olan  toplam portföy akımları 23 Haziran'da sona eren haftada 5.8 milyar dolara geriledi.