Advertisement

ABD'nin en büyük bankalarının piyasa değeri, Fed'in yıllık stres testinin kar payları ve hisse geri alımlarında beklenmeyen miktarlarda artışlara yol açmasının ardından 25 milyar dolardan fazla bir artış kaydetti. 

New York piyasasında Perşembe günkü işlemlerde Wells Fargo yüzde 2.7, Citigroup ise yüzde 2.8 yükseldi. Regions Financial Corp. ve Key Corp, KBW Banka Endeksi üç ayın en yüksek seviyesine gelirken tırmandı. Finans hisseleri, yüzde 0.9 düşen S&P 500 Endeksi içerinde en çok kazananlar oldu. 

Compass point Research & Trading LLC analisti Scott Valentin, "Fed Sermaye Getirili Hazine Sandığını Açıyor" başlıklı notta, "Sonuçlar, Fed'in büyük desteğiyle, kar payı tahminlerimizden çok önce geldi" ifadesini kullandı. 

JPMorgan, Citigroup ve Bank of America, 2008 krizinin ardından Fed'in banka değerlendirmelerinde bulunmaya başlamasından bu yana ilk kez bütün bankaların testi geçmesinden sonra, Çarşamba günü, kar paylarında analist tahminlerinin üzerinde bir artışta bulunma planlarını açıkladı. 

Testte başarılı olamayan tek banka Capital One Financial Corp., "maddi zayıflıklarını" düzeltme planı yapma koşuluyla Fed'in onayını aldı. Şirket, test sonuçlarının ardından yüzde 1.8 geriledi ve önümüzdeki dört çeyrek için hisse geri alım programını bir önceki yılın toplamına kıyasla yüzde 30 küçülttü.