Advertisement

(22:35'te güncellendi)

ABD hisse senetleri, karışık seyretti. Bankalardaki ralli Dow Jones Sanayi Endeksi'ni yeni bir rekora taşıdı. Teknoloji hisseleri yine düştü. Dolar, imalat verisinin ABD ekonomisinin gücüne dair iyimserliği desteklemesiyle, güçlendi.

Enerji hisseleri ve finansal hisseler S&P 500 Endeksi'ni yukarı taşıdı. Dow Jones Endeksi, 130 puan yükselerek, 21,479.27 seviyesinden kapandı. Nasdaq 100 Endeksi, yüzde 0.9 düştü. Piyasalar, 4 Temmuz ABD Bağımsızlık Bayramı dolayısıyla saat 13:00'de kapandı. Dolar, iki haftanın en güçlü seviyesine geldi.  Ham petrol, sektör tarafından Cuma günü açıklanan verilerin ABD'de aktif petrol sondaj kuyusu sayısının son 24 hafatada ilk kez düştüğünü göstermesinin ardından, tırmandı. 

Piyasalardaki toplam işlem hacimleri, 4 Temmuz öncesi, yatırımcıların dikkatlerini Cuma günü açıklanması beklenen ABD istihdam verisine çevirmişken, zayıf seyretti. Ekonomik veriler, merkez bankalarının şahinvari açıklamalarının ardından, traderlara piyasalarla ilgili ipuçları verebilir. 

Öte yandan, Japonya'da, iktidar partisi, Tokyo'da yerel seçimleri kaybetti ve bu durum, bir dizi skandal ile başa çıkmaya çalışan ve kabinede değişikliğe gideceği söylenen Başbakan Shinzo Abe üzerindeki baskıyı artırıyor. Bu sonuçlar, 2012 yılının sonlarında göreve gelmesinden bu yana, Abe için en önemli siyasi testlerden birini oluşturdu. Yen kazançlarını tersine çevirdi.

Piyasalarda izlenecek önemli olaylar şöyle;

*New York Borsası, 4 Temmuz Bağımsızlık Gününü tatili öncesi, Pazartesi günü yarım gün çalışacak ve yerel saat ile 13:00'te kapanacak. Tahvil piyasası ise 14:00'te kapanacak.

*Fed Çarşamba günü, faiz artırma kararı aldığı 13-14 Haziran toplantısının utatankalrını açıklayacak.

*Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Hamburg'da Cuma günü başlayacak G-20 toplantısına ev sahipliği yapacak. ABD Başkaı Donald Trump bu toplantıya katılacak ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ilk defa görüşecek.

*ABD'de Cuma günü TSİ 15:30'da açıklanacak olan Haziran ayı tarım dışı istihdam verisinin 175,000 artması ve ücret artışlarının güçlenmesi bekleniyor.

Hisse Senetleri

*S&P 500 Endeksi, New York saatiyle 13:00'da yüzde 0.2 yükselerek 2,429.02 seviyesine geldi. Endeksin Cuma günü yüzde 0.2 yükseldi ve Nisan ayından bu yana en kötü haftalık performansını gösterdi.

*Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 1.1 yükseldi. Madencilik ve enerji hisseleri tırmandı. 

*MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, yüzde 0.2 yükseldi. 

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi, geçen hafta yüzde 1 düştükten ve Ekim ayından bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra yüzde 0.5 yükseldi.

*Sterlin dolar karşısında, sekiz gün üst üste yükseldikten sonra yüzde 0.4 düşerek 1.2969 seviyesine indi.

*Euro dolar karşısında yüzde 0.5 düşerek 1.1365 seviyesine geriledi.

*Yen dolar karşısında, yüzde 0.9 değer kaybederek 113.34 seviyesine geldi. 

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, geçen hafta 16 baz puan arttıktan sonra, dört baz puan daha artarak yüzde 2.33 seviyesine geldi. 

*Fransa ve Almanya'nın 10 yıllıklarının faizleri birer baz puan arttı. 

Emtia

*Buğday, tarım piyasalarının ABD'der artan kuraklıktan ve ekili arazi alanındaki düşüşten dolayı hızlı yükselişler göstermeleri ile birlikte, Chicago Board of Trade piyasasında iki yılın en yüksek seviyesine çıktı.

*Batı Teksas petrolü (WTI), ayı piyasasına düşmesinin ardından, sekiz gün üst üste yükselip yüzde 8'den fazla değer kazandıktan sonra, yüzde 1.6 tırmanıp varil başına 46.79 dolardan işlem gördü. 

*Altın yüzde 1.6 düşerek ons başına 1,222.40 dolara indi.

*Sanayi metallerinin büyük kısmı, Çin'de özel sektör imalat sanayi verisinin Haziran'da tahminlerden daha iyi çıkmasının ardından yükseldi.

Asya

*Japonya'da Topix Endeksi, imalatçı firmalarda güvenin arttığını gösteren veri ile yükseldi.

*Hong Kong'da Hang Seng Endeksi ve Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.

*Çin'de Hong Kong ile kurulan yeni tahvil linki, offshore yatırımcıların anakaara Çin'im 10 trilyon dolar büyüklüğündeki borç piyasasına girmesi için diğer bir yol oluşturacak.

(22:35'te güncellendi)