Advertisement

Asya ülkelerinde para birimi ve hisse senedi piyasaları, bundan 20 yıl önce gerçekleşen ekonomik krizden sert bir şekilde etkilenmişti. Yaşanan bu kriz, Asya'daki hükümetlerin düşmesine sebep olmuş ve milyonlarca insanı tekrar fakirliğe itmişti. Ancak şimdi, Asya, olası bir krize karşı dünyadaki en güçlü koruyucu araçlardan bazılarına sahip.   

Dünyanın en büyük merkez bankaları, ya parasal teşviği kaldırıyor ya da bunun yollarını arıyor. Bu durum, gelişen piyasalarda likiditeyi azaltabilir, para birimlerine baskı yapabilir veya dolar borç geri ödemelerinin maliyetini yukarı çekebilir.   

Asya, elinde, dünyadaki toplam rezervlerin yarısından 6 trilyon dolar kadar daha fazla Döviz rezervi tutuyor. Çin, sahip olduğu 3 trilyon dolarlık rezervle Asya rezervlerinin başını çekiyor. Asya'daki rezervler, 1996 yılında, 1 trilyon dolardan daha azdı ve merkez bankaları, George Soros gibi yatırımcılar, sabit ve idare edilen para birimlerine spekülatif saldırılarda bulunduğunda, yetersiz kalıyordu.  Şu an, çoğu ülkede para birimlerinin dalgalanan kur oranı sistemine sahip olması, merkez bankalarının üzerindeki para birimlerinin belirli bir kısmını savunma baskısını azaltıyor.    

Bunun yanı sıra, Asya'daki cari hesap pozisyonları, çoğu ülkenin bir kaç yıldır cari fazlası olmasıyla birlikte, çok daha güçlü durumda. Ticaret ile faiz ve kar payı ödemelerini de içeren finansal akışların göstergesi olan cari hesap, yatırımcılar tarafından, ülkelerin kriz karşısındaki direnç göstergesi olarak kullanılıyor. 

Tokyo'da SBI Securities Co. sabit gelir birimi genel müdürü Tsutomu Soma, "Asya, aldığı derslerle büyük bir yol katetti" dedi ve "Bölge, aldığı bu derslerin bedelini ağır bir şekilde ödemiş olsa da, bunun sonrasında, büyük bir gelişme kaydetti" diye konuştu.