Advertisement

Hazine tahvilleri, Asya piyasalarının açık olduğu saatlerde, 10 yıllık sektörünün beklenenden daha düşük bir performans göstermesiyle birlikte, kayıplarını genişletti. Avrupa'da çekirdek tahviller de Hazine tahvillerini takip ederek daha zayıf bir açılış yaptı. Avrupa tahvilleri ve Hazine tahvil faizleri arasındaki fark, Cuma günkü kapanışa göre 2 baz puan daha açıktı. Avrupa'da dikkatler, Euro bölgesi imalat PMI verisine çevrildi. 

Hazine tahvilleri, Baker Hughes'un açıkladığı verinin ABD'de aktif sondaj kuyularının 24 hafta içerisinde ilk kez azaldığını göstermesinin ardından petrolün gerçekleştirdiği sıçramayla Cuma günü geç saatlerde düşüşe geçti. Tahvillerdeki bu düşüş, Asya piyasalarının açık olduğu sürede de genişledi. 10 yıllık Hazine tahvillerinin faizi, 2 baz puan artarak yüzde 2.32'ye çıktı. 

ABD 5 yıllık ve 10 yıllık Hazine tahvili işlem hacimleri ortalama bir seviyede seyretti ve bu tahvillere büyük bir satış gelmedi. Asya'da bir traderdan gelen bilgiye göre, yine de, bölgedeki yatırımcıların bu tahvilleri şu anki seviyelerinden alma konusunda fazla bir iştahı yok. 

Almanya'da 10 yıllıkların faizi, 2 baz puanlık artışla yüzde 0.48'e çıktı. İtalya'da 10 yıllkların faizi yüzde 2.16'da fazla değişmezken, İspanya'daki 10 yıllıkların faizi ise 1 baz puan artışla yüzde 1.55'e çıktı.