Advertisement

(22:59'da güncellendi)

ABD hisse senetleri, teknoloji ve bankacılık hisselerinin endeksleri yükselmesiyle, karışık seyretti. Dolar, 15 ayın en düşük seviyesinden sıçradı. Piyasalarda, bu hafta kar açıklamaları ve Fed'in faiz kararı bekleniyor. Euro, bölge ekonomisinin yavaşladığına işaret eden veriyle birlikte, son üç günün ilk düşüşünü gerçekleştirdi. 

S&P 500 Endeksi, yatay seyretti. Nasdaq Bileşik Endeksi, Alphabet Inc.'in karını açıklamasından önce yükseldi. 10 yıllık Hazine tahvillerinin faizi, iki baz puan artarak yüzde 2.25 seviyesine geldi. Euro, iki yılın rekor seviyesine ulaştıktan sonra yükselişine son verdi. Ham petrol, Suudi Arabistan'ın Ağustos ayında ihracatta ciddi kısıntılara gideceğini açıklamasıyla yükseldi. 

Amazon.com Inc.'den GlaxoSmithKline Plc'ye, sanayi devlerinden gelecek kar rakamları ve merkez bankası politika tartışmaları, küresel hisse senetlerinin toplam değerinin 78 trilyon dolara çıkmasına neden olan boğa piyasası için önemli testler olarak değerlendiriliyor. 

Yatırımcılar ayrıca, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Rusya'ya ilişkin soruşturmanın genişlediği şu günlerde, Washington'dan gelebilecek sürprizlere de odaklanacak. Trump'ın başdanışmanı ve damadı Jared Kushner ABD Senatosu İstihbarat Komitesinde verdiği ifadede, seçim kampanyası döneminde Ruslarla görüşüp gizli işbirliği yaptığı iddialarını tümüyle reddetti. Diğer yandan Rusya soruşturması kapsamında Trump'ın oğlu ile eski kampanya menajeri Paul Manafort'un da Senato Adalet Komitesinde Çarşamba günü ifade vermesi bekleniyor.

Piyasalarda bu hafta izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Çin, öncü göstergelerin yukarı yönü işaret etmesi ile birlikte, geçen ay içi sanayi kesimi karları verisini açıklayacak.

*Japonya'da bu hafta açıklanacak olan Haziran verileri de, sıkılaşan işgücü piyasası ve artan hanehalkı harcamalarına karşın, TÜFE'de durgun seyri gösterebilir.

*Fed'in Çarşamba günkü toplantısında politika değişikliğine gitmesi beklenmiyor ve yatırımcılar ve ekonomistlerin dikkatleri, karar sonrası yapılacak açıklamada, yetkililerin genişlemiş bilançoyu küçültmeye yönelik planlarına ilişkin işaretlere çevrilecek.

*Alphabet Inc. ve Facebook Inc. bu hafta kar rakamlarını açıklayacak. Öte yandan, küresel bankacılık devleri  Deutsche Bank AG, Nomura Holdings Inc., BNP Paribas SA ve UBS Group AG de finansallarını açıklayacak kuruluşlar arasında yer alıyor. 

*Rusya, Brezilya, Kolombiya, Türkiye ve Nijerya faiz artırım kararlarını açıklayacak. 

Hisse Senetleri

*S&P 500 Endeksi, New York saatiyle 14:58'de yüzde 0.1'den daha az düştü. Kamu hizmetleri hisseleri kayıplara öncülük ederken, bankacılık ve teknoloji hisseleri yükseldi. 

*Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 0.2 düştü. 

*İngiltere'nin FTSE 100 Endeksi, yüzde 1 düşerek 15 Haziran'dan bu yana en büyük kaybını gerçekleştirdi.  

*DAX Endeksi, Alman yetkililerinin otomotiv sektöründe olası bir kartelleşmeyi soruşturduklarını açıklamalarının ardından, yüzde 0.3 düştü. 

*MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, yüzde 0.3 yükselerek, iki yıldan daha uzun bir sürenin en yüksek seviyesine geldi. 

Para Birimleri

*Euro, dolar karşısında yüzde 0.2 değer kaybetti ve 1.1642'ye indi.

*Sterlin, yüzde 0.3 yükseldi ve 1.3034 dolara çıkarak bir haftayı aşkın sürenin en büyük kazancını elde etti. 

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi, 15 ayın en düşük seviyesine yakın bir seviyede yatay seyretti.

*Yen, yüzde 0.1 güçlenerek 111.049 dolara çıktı ve beş seans arka arkaya kazanç sağladı. 

Emtia

*Altın, fazla değişmedi ve ons başına 1,261.10 dolardan işlem gördü. 

*Batı Teksas Petrolü(WTI), yüzde 1.3 yükseldi ve varil başına 46.36 dolara ulaştı. 

Tahviller

*10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi, yüzde 2.25 seviyesine geldi. 

*Almanya'da 10 yıllıkların faizi de 1 baz puandan daha az düştü ve kayıplarının yedinci gününde yüzde 0.502'ye geriledi. 

*İngiltere'de gösterge faizler, 2 baz puan artarak 1.191 seviyesine geldi. 

Asya

*MSCI Asya Pasifik Endeksi, geçtiğimiz iki hafta boyunca 10 yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıkmasının ardından yükselişini sürdürdü. Japonya'da Topix Endeksi, günün erken saatlerinde yüzde 1 kadar düşmesinden sonra yüzde 0.5 geriledi. Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi, yüzde 0.6 düştü. 

*Şangay Bileşik Endeksi, yüzde 0.4 yükselirken Hong Kong'da Hang Seng Endeksi, yüzde 0.5 yukarıda seyrediyordu. Hindistan'da Sensex, yüzde 0.6 tırmandı ve rekor seviyesine ulaştı. 

The Australian dollar rose 0.6 percent, trading above 79 U.S. cents ahead of a speech by Reserve Bank of Australia Governor Philip Lowe on Wednesday.

*Avustralya doları, yüzde 0.4 değer kazandı ve Avustralya Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe'nin Çarşamba günü yapacağı konuşmanın öncesinde 79 sentin üzerinde işlem gördü. 

(22:59'da güncellendi)