Advertisement

ABD'nin petrol endüstrisi görünümü ve kısa dönem ham petrol üretimi hakkında gösterge kabul edilen petrol sondaj kulesi sayısı 766'ya yükseldi.

Dünyanın en büyük petrol sahası hizmet şirketlerinden Baker Hughes'un yayımladığı haftalık verilere göre, Amerikan petrol endüstrisinde bu hafta 2 petrol sondaj kulesi daha hizmete alınırken, 24-28 Temmuz'u kapsayan hafta itibarıyla toplam sayı 766'ya ulaştı.

Böylece ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı son 28 haftada 26 kez artış kaydetmiş oldu. Ocak ayında 522 olan petrol sondaj kulesi sayısı, bu sürede yüzde 47 oranında arttı.

ABD'de petrol sondaj kulesi sayısı Ekim 2014'te bin 609 ile ülke tarihindeki en yüksek seviyedeyken, düşük petrol fiyatlarının Amerika petrol endüstrisini olumsuz etkilemesiyle geçen yıl mayıs ayında 316'ya gerileyerek, yüzde 80 ile tarihi bir düşüş kaydetmişti.

Petrol üretimi 23 haftanın 4'ünde geriledi

Öte yandan, ABD'nin ham petrol üretimi ise son 23 haftanın 4'ünde düşüş kaydetti.

ABD Enerji Enformasyon İdaresinin (EIA) çarşamba günü açıklanan verilerine göre, ABD'nin ham petrol üretimi geçen hafta günlük ortalama 19 bin varil azalarak 9,41 milyon varile indi. Böylece ABD'nin ham petrol üretimi son 23 haftanın 4'ünde azalmış oldu.

Düşük petrol fiyatları nedeniyle ülkenin ham petrol üretimi geçen yıl ekim ayında günlük ortalama 8,45 milyon varile kadar gerilemişti.

EIA'nın temmuz ayı "Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu"na göre, ABD'nin ham petrol üretiminin bu yıl günlük ortalama 9,3 milyon, gelecek yıl da 9,9 milyon varil olması bekleniyor.

Petrol fiyatları yükselişte

ABD'nin petrol sondaj kulesi sayısında bu hafta artış olduğunun bildirilmesinin ardından, küresel piyasada petrol fiyatları kazançlarının bir kısmını yitirse de yükselişe devam etti.

Baker Hughes verilerinin açıklanmasının ardından uluslararası en yaygın kullanılan Londra Brent türü petrolün varil fiyatı yüzde 1,8 kazançla 52,41 dolardan, ABD'nin Batı Teksas tipi petrolün varil fiyatı da yüzde 1,2 artışla 49,66 dolardan işlem görüyordu.

AA