Advertisement

Oliver Wyman Inc.'ye göre, bankalar, sert Brexit'in neticesinde, yeni Avrupa birimlerini desteklemek için 30-50 milyar dolar değerinde sermaye bulma ihtiyacı duyabilir. 

Şirket tarafından Salı günü yayınlanan raporda, bankaların ihtiyaç duyacağı ekstra paranın bölgeye şu an adanan sermayenin yüzde 15-30'una denk düştüğü kaydedildi. Bunun yanında, şirket, daha önce Londra'da bulunan faaliyetlerin Avrupa'ya taşınmasıyla, işletme maliyetlerinin 1 milyar dolar kadar artabileceğini bildirdi. 

Oliver Wyman ortakları Matt Austen ve Lindsey Naylor'ın, raporunda, "Bankaların, Avrupa Birliği'nin tek piyasasına olan ayrıcalıklı erişimlerini kaybedecekleri sert Brexit sürecinin 'Avrupa toptan bankacılığını böleceği'" ve "bu durum, belirgin bir biçimde çok daha az karlılık getirecek. Bankalar, hisse senedi getirilerinde 2 yüzdelik puanlık bir düşüş görebilir" ifadeleri kullanıldı.  

İngiltere'de faaliyet gösteren bankalar, Avrupa Birliği'nden çıkış sürecindeki ilerleme eksikliğiyle alarma geçerek kıtada yeni kuruluşlar kurmaya başlıyor. Frankfurt, bu bankaların gözde merkezi haline geliyor.