Advertisement

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) öncülüğünde hayata geçirilen İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) binası için başlayan ihale sürecinde son oturum yapıldı.

TOKİ açıklamasına göre, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nde kamu ayağının çalışmaları devam ediyor. TCMB binası için başlayan ihale sürecinde son oturum gerçekleşti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TOKİ Başkanı Ergün Turan, ihalenin son oturumunda ilk oturuma katılan YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ ile İntaş Taah. Yapı San. Tic. AŞ'nin teklif verdiğini bildirdi.

Turan, "İhalemizin son oturumunda YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ bir milyar 725 milyon TL, İntaş Taah. Yapı San. Tic. AŞ bir milyar 440 milyon TL teklif verdi. Arsa Satış Karşılığı İdare Payı Gelirinde en yüksek teklifi ise 180 milyon TL ile İntaş Taah. Yapı San. Tic. A.Ş yaptı" ifadelerini kullandı.

İncelemelerin ardından ihaleyi kazanan ilgili yüklenici ile sözleşme imzalayacaklarını dile getiren Turan, arsayı alan şirketin arsa üzerinde proje geliştireceğini, elde ettiği gelirin satışta belirlenen oranını da arsa payı olarak TOKİ'ye vereceğini kaydetti.

Turan, Arsa Satış Karşılığı İdare Payı Gelirinde YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ'nin 172 milyon 500 bin TL'lik teklif verdiğini aktardı.

Merkez Bankası Hizmet Binasının 2. bölge 10. parselde yer aldığını, 15 bin 960,61 metrekare ve 55 katlı olup, içerisinde ofis, ticaret alanı ve otel bulunacağını belirten Turan, şu açıklamalarda bulundu:

"İnşaatları devam eden SPK ve BDDK binaları ile ihalesini yaptığımız Merkez Bankası, finans merkezimizin kalbi olacak. Yaklaşık 3 milyon metrekare alan üzerinde gerçekleştirilecek finans merkezi projesinin 768 bin metrekarelik bölümü idaremizce inşa edilecek.

İstanbul Finans Merkezinin tamamlanmasıyla fiziki yapısı, nitelikli iş gücü ve üstün teknolojik altyapısıyla, reel sektörün tüm ihtiyaçlarının karşılandığı uluslararası bir kurumsal yapıya kavuşacağız. Bu merkez, 50 bin çalışan, 25 bin ziyaretçi, 11 bin oturan ile günde 90 bine yakın insan sirkülasyonunun oluşacağı bölgede iş ve alışverişiyle kendi ekonomisini de yaratan bir yerleşime dönüşecek. Dolayısıyla yaklaşık 3 milyar lira yatırım maliyetli bu dev projeyle İstanbul'a şehir içinde şehir; bir finans şehri ekleniyor."

Merkezin, Türkiye Varlık Fonu gibi uluslararası kurumsal girişimlerin güçlenmesine katkı sağlayacağını ve bu sayede Türkiye'nin her türlü finansal aracın ihraç edilebildiği dünyanın önde gelen küresel finans merkezleri arasında hak ettiği yeri alacağını dile getiren Turan, dolayısıyla TOKİ olarak altyapısını gerçekleştirecekleri bu yatırımla finans piyasalarını devler ligine hazırladıklarını ifade etti.

AA