Advertisement

Ekonomi Bakanlığı tarafından Eximbank'ın reeskont kredilerinde faiz indirimi ve kobilere ilave kaynak tahsisi hakkında basın açıklaması yapıldı.

Bakanlık tarafın tarafından yapılan açıklamada, “Klasik bankacılık anlayışını bir kenara bırakarak maliyetlerin düşüşüyle ortaya çıkan yeni imkanları ihracatçımıza sunmaya; ihracatçımızın finansman yükünü azaltmaya kararlıyız. Daha fazla üretim, yatırım, istihdam ve ihracat için Eximbank’ın uyguladığı faizleri ve finansman maliyetlerini düşürüyoruz.” dendi.

“Reeskont Döviz Kredisi faizleri 10'ar baz puan indirildi”

Söz konusu açıklamada Reeskont Döviz Kredisi faiz oranlarının 10'ar baz puan indirildiği bildirildi. “Reeskont döviz kredisi faiz oranlarında yüzde 20'ye varan oranlarda indirime gideceğiz. Böylelikle vade çeşitliliği artacak, finansöam maliyetleri aşağı çekilecek” şeklinde açıklamada bulunuldu.

“TL kredilerimiz kobilere yönlendirilecek” denen açıklamada, “Sevk öncesi ihracat ve ihracata hazırlık kredilerini sadece kobilere vereceğiz” ifadelerine yer verildi.

Vade çeşitliliği arttı, ihracatçıların katlandığı finansman maliyetleri düştü

Faiz indirimine ilişkin açıklamada, “Bu sayede, 4 ay vadeli reeskont döviz kredilerinin faiz oranı LIBOR/EURIBOR+0,40 olurken 8 ay vadeli kredilerin faiz oranı da LIBOR/EURIBOR+0,65’e çekilmiştir. Ayrıca 6 aya kadar vade ile kullandırılacak Reeskont Döviz kredilerinde LIBOR/EURIBOR+0,50 faiz oranı uygulaması başlatılmıştır. Böylece bir yandan vade çeşitliliği artırılırken ihracatçıların katlandığı finansman maliyetleri de daha aşağı çekilmiştir.” ifadesine yer verildi.

Kobilere 2.5 milyar dolar ilave kredi

Kobilerin toplam iracatın yarısından fazlasını gerçekleştirmelerine karşın, Türk Eximbank'ın uygun maliyetli reeskont kredilerine ulaşmakta güçlük çektiğine dikkat çekilen açıklamada, kobilere 2.5 milyar TL ilave kredi sağlanacağının altı çizildi ve özkaynak ile kısıtlı olan TL kredilerinin öncelikle kobilere yönlendirileceği ifade edildi.