Advertisement

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Ali Çağatay'la Ana Haber programının 9 Ağustos Çarşamba günü canlı yayın konuğu oldu. 

Bakan Fakıbaba'nın değerlendirmelerinden satır başları şöyle; 

Özel sektöre müdahale etmem

"Üretici diyorki, ben az kazanıyorum. Tüketici diyorki ben pahalıya yiyorum. O zaman araya bir dikkat etmemiz lazım. Aradaki makası görmemiz lazım. Herkesin insanca, hak ettiği şeyi kazanması lazım; üretici de, aradaki insanlar da, tüketici de... Ben liberal görüşlü bir insanım. Özel sektöre müdahale etmem. Benim devlet olarak görevim sadece kontrol etmektir, regülasyondur. Biz üreticinin de, tüketicinin de, aradaki esnafın da yanındayız." 

Reform niteliğinde kararlar alacağız

"Reform niteliğinde kararlar alacağız. Öncelikle Tarım Bakanlığı'na ait olan kuruluşlarda reform niteliğinde kararlar alacağız; şeffaf, açık... Bir uçak kiralayacağız. Maliyeti düşürmek adına her yere Aile Bakanlığı'yla beraber gideceğiz. Bir günde iki yere gideceğiz. Gittiğimiz yerleri halka açacağız. Örneğin, Urfa gıda, tarım ve hayvancılık ile olayını kendi içinde, Ankara'nın müdahalesi olmadan nasıl kararlar alabilir? Öyle insanlarla çalışmalıyız ki, yerelde bu işi çözelim. Değerli milletvekillerimiz, valilerimiz, basın, üniversitelerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız var. Bunlar biraraya geldi mi bu işler olur. Yeterki samimi ve iyi niyetli olsunlar."

Buğdayla koyun gerisi oyun

"Ben küçükken dana eti yemezdik. Danaya sonradan mecbur edildik. Şimdi kuzuya destek vereceğiz, veriyoruz da zaten. Kuzu etinin lezzetini insanlar unuttu. Terörden dolayı kuzu eti kalmadı. İnsanlar sürülerini dağlarda, yaylalarda otlatamaz hale geldi. Mesajlar belli: Buğdayla koyun gerisi oyun! Yani, süt olmazsa ana olmaz, ana olmazsa dana olmaz, dana olmazsa et olmaz."