Advertisement

Avrupa Merkez Bankası, gevşek para politikasından çıkmaya hazırlansa bile parasal teşviği azaltmak için daha fazla yer istiyor.  

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu'nun Perşembe günü yayınladığı son toplantı tutanakları, ekonomik görünüm iyileşirken ve geniş bazlı tahvil alımı ihtiyacı azalırken yetkililerin, politika ayarlarında değişiklik işaretlerini nasıl verecekleri konusunda hala belirsizlik içerisinde olduklarını gösterdi. Politika yapıcılarının, deflasyonu engellemek ve Euro-Bölgesi'nde fiyat istikrarını yeniden sağlamak adına verilen mücadelede yeni bir evreye girilirken yanlış adım atmaktan kaçınmaları için fikir birliğine ulaşmaları son derece önemli.  

Bazı politika yapıcıları, yönetim kurulunun iletişimi ve ekonomi değerlendirmesi arasındaki "sapma"yı önlemek adına Avrupa Merkez Bankası'nın izleyeceği yolda düzenleme yapmada kararlılık konusunda endişeli olduklarını işaret etti. Yetkililer, finans piyasalarındaki ekonomik gelişmeler karşısındaki herhangi bir aşırı tepkiye cevap olarak parasal teşvikte "gerektiği durumda ve zamanda, her iki yönde de" düzenleme yapılması için "daha çok alan ve esneklik" gerektiğini savundu. 

Frankfurt'ta ING-Diba başekonomisti Carsten Brzeski, "Avrupa Merkez Bankası, şu anki politika duruşunda birtakım değişiklikler olacağı gerçeğinin farkında" dedi ve "Yorumlar, tahvil alımlarından kademeli çıkma sürecini aşırı ölçüde dikkatli bir şekilde yönetmek isteyen Avrupa Merkez Bankası'nın çizdiği resim ile uyum içerisinde" diye konuştu.