Advertisement

(20:55'de güncellendi)

Hisse senetleri, Kuzey Kore'nin Pazar günü gerçekleştirdiği nükleer bomba testinin ardından ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin'i hedef alabilecek yeni ekonomik yaptırımları değerlendirmesiyle, geriledi. Altın ve yen, jeopolitik tansiyonun yükselmesiyle değer kazandı. Dolar kayıplarını üçüncü güne taşıdı.

S&P 500 Endeks vadeli kontratları geriledi. ABD hisse senedi ve tahvil piyasaları İşçi Bayramı nedeniyle kapalı bulunuyor. Stoxx Europe 600 Endeksi düştü; Pyongyang'ın kıtalararası balistik füze denemesine hazırlandığı yönündeki haberlerin yatırımcı endişelerini artırmasıyla, endekste bulunan ikisi hariç tüm sektörler geriledi. Çoğu Avrupa hazine tahvili yükseldi ve yen ile İsviçre Frankı para birimlerinin yükselişine öncülük etti. Euro, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin Perşembe günü euronun yükselişine ilişkin endişelerini dile getirmesi yönündeki ekonomist beklentilerine karşın güçlendi. Bakır ve nikel de dahil olmak üzere sanayi metalleri kazançlarını genişletti.

Beyaz Saray, Kim Jong Un yönetimiyle iş yapan ulusların ekonomik yaptırımlar ve ticaret ambargosuyla karşı karşıya kalacağı uyarısında bulundu. ABD Savunma Bakanı ABD'nin "birçok askeri seçeneğinin bulunduğunu" belirtti. Kuzey Kore, Pazar günü başarılı bir şekilde hidrojen bombası testi gerçekleştirdiğini açıkladı. Söz konusu durum, kürese piyasaların başa çıkması gereken Kore yarımadasına ilikşin jeopolitik gerginliklere bir yenisini ekledi.

Johanna Chua öncülüğündeki Citigroup Inc. ekonomistlerinin kaleme aldığı bir müşteri notunda, kısa vadede bir miktar riskten kaçış işlemleri beklentisine yer verildi. Raporda, bu tip piyasa hareketlerini -genellikle tansiyonun hızlı bir şekilde düşmesi nedeniyle- kısa ömürlü olma eğiliminde olduğunu ifade edildi.

S&P 500 Endeks vadeli kontratları New York saatiyle 13:08'de yüzde 0.3 geriledi. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.5 düştü. İngiltere'de FTSE 100 Endeksi, yüzde 0.3 azaldı. Almanya'da DAX Endeksi yüzde 0.2 düştü. MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi yüzde 0.2 geri çekilerek iki haftadan uzun bir sürenin en sert düşüşünü gerçekleştirdi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, yüzde 0.2 düştü. Euro yüzde 0.5 değer kazanarak dolar karşısında 1.1916 seviyesinden işlem gördü. Sterlin, yüzde 0.1 yükselerek 1.2942'den (üç haftanın en güçlü seviyesi) alıcı buldu. Japon Yeni yüzde 0.6 artarak 109.61'den işlem gördü. Yen, üç haftadan uzun bir sürenin en güçlü artışını gerçekleştirdi. İsviçre Frankı yüzde 0.8 güçlenerek 0.957 dolara yükseldi.

Almanya'da 10 yıl vadeli tahvillerin faizi 1 baz puan azalarak yüzde 0.37'ye geriledi. İngiltere'de 10 yıllıkların faizi 1 baz puanın altında azalarak yüzde 1.05'e düştü.

Altın yüzde 0.7 değer kazanarak onz başına 1,335.46 dolar ile Kasım ayından beri en yüksek seviyesinden işlem gördü. WTI petrol yüzde 0.5 artarak varil başına 47.51 dolara tırmandı. Bakır yüzde 0.9 yükselerek 3.15 dolar ile yaklaşık 3 yılın en yüksek seviyesine geldi. Nikel yüzde 1.3 arttı ve ton başına iki yıldan uzun bir sürenin en yükseği olan 12.190 dolardan işlem gördü.

Japonya'da Topix Endeksi yüzde 1 düştü. Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 1.2 geriledi. Sydney'de S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.4 azaldı. Hong Kong hisselerinin işlem gördüğü Hang Seng Endeksi yüzde 1 düştü. Çin hisse senedi göstergeleri yükseldi. Filipinler hisseleri yüzde 1 artış kaydetti. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6 azalarak 11 Ağustos'tan beri en sert düşüşüne hazırlandı.

(20:55'de güncellendi)