Advertisement

(22:50'de güncellendi)

ABD hisse senetleri, Kuzey Kore geriliminin tekrar yükselmesi ve Atlantik Okyanusu'ndan gelen yeni bir kasırganın ABD kıyılarını tehdit etmesiyle düştü. Hazine tahvilleri, 10 ayın en sert yükselişini gerçekleştirdi.

Dow Jones Sanayi Endeksi, merkez bankası kararları, Fed yetkililerinin konuşmaları ve küresel ekonominin gidişatına dair ipuçları verecek verilerle dolu haftanın ilk işlem gününde 278 puan kadar düştü. Standard & Poor's 500(S&P 500) Endeksi, altı gün süren rallisine son vererek, 17 Ağustos'tan bu yana en büyük düşüşünü gerçekleştirdi. 10 yıllık Hazine tahvilleri, Kuzey Kore'nin balistik füze denemelerinin yarattığı artan huzursuzluk ortamında Harvey Kasırgası'nın yarattığı dehşet henüz hafızalardayken yeni bir kasırganın ABD'nin bazı bölgelerini tehdit etmesiyle, tırmandı.

Batı Teksas Petrolü(WTI), üçüncü gününde de yükselişini sürdürdü. Bakır kazançlarını genişletti. Altın yükseldi. Stoxx Europe 600 Endeksi, euro ve yenin dolar karşısında değer kazanmasıyla, yatay seyretti. Dolar, Fed Guvernörü Lael Brainard'ın güvercin yönlü açıklamalarıyla, geriledi.       

Yatırımcılar, Fed yetkililerinin bugünden itibaren başlayacak konuşmaları ile birlikte oldukça yoğun bir haftaya hazırlanırken, Başkan Mario Draghi, Avrupa Merkez Bankası(AMB)'nın Perşembe günkü faiz kararının ardından yapacağı konuşmada, tahvil alım programının daraltılması konusunda işaretler verebilir. Öte yandan, bugün açıklanan satın alma yöneticileri endeksi(PMI) verisinin Euro Bölgesi'nin son 10 yılın en hızlı büyümesine hazırlandığını göstermesinin ardından, ABD'de dayanıklı tüketim malları rakamları, dış ticaret, işsizlik maaşı başvuruları ve Fed'in açıklayacağı Bej Kitap da bu hafta açıklanacak önemli göstergeler arasında yer alıyor.

Bu arada, ABD Başkanı Donald Trump, "Güney Kore ve Japonya'nın, ABD'den önemli miktarda, oldukça gelişmiş askeri ekipman satın almasına onay verdiğini" bildirdi. Beyaz Saray'dan dün yapılan yazılı açıklamada, Trump'ın, Kuzey Kore'nin 3 Eylül'deki hidrojen bombası denemesi konusunda Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefonda görüştüğü, liderlerin Kuzey Kore tehdidine karşı ortak tavır içinde olduğu kaydedilmişti.

Piyasalarda bu hafta izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Bloomberg Intelligence'a göre, Çin'de bu hafta açıklanacak diğer verilerden dış ticaret rakamlarının güçlü ihracat büyümesinin devam ettiğini göstermesi beklenirken, Döviz rezervlerinin güçlendirilen sermaye kontrollerinin, sağlam büyüme ve güçlenen yuana bağlı olarak artışını sürdürmesi öngörülüyor.  

*Fed'in bu hafta konuşma yapacak yetkilileri arasında New York Fed Başkanı Bill Dudley ve Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan bulunuyor.

*Avrupa Merkez Bankası Perşembe günü toplanacak. Bloomberg'in anketine göre, Mario Draghi euronun gücüne ilişkin endişelerini dile getirirken, varlık alım programının geleceğine ilişkin işaret vermeyecek.

Hisse Senetleri

*S&P 500 Endeksi, New York saatiyle, 14:37'de 20 puan düşerek 2,456.67 seviyesine geldi. Dow Jones Sanayi Endeksi, yüzde 1.3 gerileyerek son iki haftanın en düşük seviyesini gördü. 

*Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 0.1 düştü. 

*İngiltere'nin FTSE 100 Endeksi, yüzde 0.5 düştü. 

*Almanya'nın DAX Endeksi, yüzde 0.2 tırmandı. 

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi, yüzde 0.3 gerileyerek bir haftadan daha uzun bir sürenin en büyük düşüşünü gerçekleştirdi ve 1,148.05 seviyesine geldi. 

*Euro, yüzde 0.1 değer kazanarak 1.1912 dolar seviyesinden işlem gördü. 

*Sterlin, yüzde 0.8 değer kazanarak 1.3037 dolar seviyesine geldi. 

*Yen, dolar karşısında yüzde 0.9 yükselerek 108.75 seviyesinden işlem gördü. 

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi, dokuz baz puan gerileyerek yüzde 2.07 seviyesine geldi. 

*Almanya'nın 10 yıllıklarının faizi, üç baz puan düşerek yüzde 0.34 seviyesine geldi. 

*İngiltere'nin 10 yıllıklarının faizi, üç baz puan düştü ve yüzde 1.026 seviyesine geldi. 

Emtia

*Altın, yüzde 0.5 değer kazandı ve yılın en yüksek seviyesi olan ons başına 1,341.05 dolar seviyesinden işlem gördü.  

*Batı Teksas petrolü(WTI), yüzde 2.8 yükselerek varil başına 48.63 dolar seviyesine geldi. 

*Bakır, yüzde 0.2 yükselerek pound başına 3.13 dolardan işlem gördü. 

Asya

*Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.8 aşağıda kapanırken, Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.1 geriledi. Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.

*Hong Kong'da Hang Seng Endeksi dalgalı seyrederken, Çin ve Singapur'da endeksler yukarı yönde hareket etti.

*MSCI Asya Pasifik Endeksi fazla değişmedi. Endeks Pazartesi günü yüzde 0.6 geriledi ve 11 Ağustos'tan beri en sert düşüşünü yaptı.

(22:50'te güncellendi)