Advertisement

(23:00'da güncellendi)

ABD hisse senetleri, Başkan Donald Trump'ın bu yıl bitmeden vergi reformu tasarısının Kongreden geçirmeye ilişkin kararlı tutumuyla, rekor seviyelere geldi. Dolar kazançlarını korudu ve Hazine tahvilleri ikinci gününde de düşüşünü sürdürdü. 

Standard & Poor's 500(S&P 500) Endeksi, 2,500 puanın üzerinde tutundu. Dow Jones Sanayi Endeksi, finansal hisselerin ralli yapmasıyla, tüm zamanların rekor seviyesine yöneldi. Apple Inc. yeni akıllı telefonları iPhone 8 ve iPhone X'in tanıtımını yapmasıyla beraber, yüzde 1.1 sıçradı. Sterlin, İngiltere'de enflasyon verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından değer kazandı. Petrol, üreticilerin üretim kısıntılarını genişletmeyi görüşeceklerini açıklamalarının ardından, yükseldi. 

Risk varlıklarına yönelik Pazartesi günkü iştah, olumlu faktörlerin kötü haberlere nazaran daha fazla olmasından destek buldu. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin(BMGK), son dönemdeki füze ve nükleer silah denemelerinden dolayı, Kuzey Kore'ye yaptırımların ağırlaştırılmasını öngören teklifi onaylamasının ardından bu ülkeden şu ana kadar provokatif bir hareket gelmedi. Başkan Trump, ekonomik büyümeye katkıda bulunacağını iddia ettiği vergi reform paketi için destek arayacağını açıkladı. 

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, New York'ta düzenlenen bir etkinlikte, Trump hükümetinin hazırladığı vergi reformuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Mnuchin, "Başkan için şu anda en önemli öncelik vergi reformu. Bu yıl bitmeden vergi reformu yasa tasarısının Kongreden geçmesini umuyoruz." dedi.

Öte yandan, Apple'ın yeni iPhone modeli, bazı Avrupalı yan sanayicilerin hisselerini, parça imalatı pastasından pay alabilecekleri beklentisi ile destekliyor. Apple bugün iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X modeli ile birlikte Apple Watch'un gelişmiş modelini tanıttı. 

Piyasalarda bu hafta izlenecek önemli olaylar şöyle;

*ABD'de bu hafta perakende satışlar ve enflasyon verileri açıklanacak. 

*İngiltere'de tüm gözler Çarşamba günkü ücret verilerinde olacak. İngiltere Merkez Bankası ise Perşembe günkü toplantısında, muhtemelen para politikasında değişikliğe gitmeyecek.

*Öte yandan bu hafta Çin'de Ağustos ayı sanayi üretimi, perakende satışlar ve sabit sermaye yatırımları verileri de açıklanacak.

*İngiltere'nin Brexit'ten sorumlu bakanı David Davis, İngiliz parlamenterleri, İlga Yasası'nın bloke edilmesinin AB'den "kaotik" bir çıkışa yol açabileceği uyarısında bulundu. Tasarı Pazartesi günü oylanacak.

*Avustralya'da Perşembe günü istihdam verileri açıklanacak.

*Frankfurt Motor Show devam ediyor.

Hisse Senetleri

*S&P 500 Endeksi, New York saatiyle 14:45'te yüzde 0.2 yükseldi. 

*Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 0.5 yükselerek beş haftanın zirvesine geldi. 

*MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi, yüzde 0.2 yükselerek tüm zamanların rekor seviyesine geldi. 

*MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, yüzde 0.2 tırmandı. 

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi, yüzde 0.1 yükseldi.  

*Euro, dolar karşısında yüzde 0.1 değer kazanarak 1.1965 seviyesine geldi. 

*Sterlin, yüzde 1 değer kazanarak bir yılın en yüksek seviyesi olan 1.3289 dolara geldi. 

*Yen, yüzde 0.6 değer kaybederek 1 Eylül'den bu yana en düşük seviye olan 110.02 dolara geldi. 

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, dört baz puan yükseldi ve iki haftanın en yüksek seviyesi olan yüzde 2.17'ye geldi.  

*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, altı baz puan yükselerek üç haftanın en yüksek seviyesi olan yüzde 0.4'e geldi. 

*İngiltere'nin 10 yıllıklarının faizi, dokuz baz puan yükselerek yaklaşık bir ayın en yüksek seviyesi olan yüzde 1.13 seviyesine geldi. 

Emtia

*Altın, yüzde 0.2 değer kazanarak ons başına 1,320.61 dolar seviyesine geldi.  

*Batı Teksas petrolü(WTI), yüzde 0.7 kadar değer kaybetmesinin ardından yüzde 0.4 yükseldi. 

*Bakır, üç haftanın en düşük seviyesine geriledi.  

Asya

*Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.9 yukarıda kapandı.

*Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.6 yükseldi.

*Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.3 tırmandı.

*Hong Kong'da Hang Seng Endeksi ve Çin'de gösterge endeksler hafifçe yükseldi. 

*MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2 yükseldi.

(23:00'da güncellendi)