Advertisement

(23:00'da güncellendi)

Dolar, yılın en uzun kazanç serisini sonlandırdı. Sterlin ve euro, dolar karşısında, ABD tahvil piyasasının Kolomb Günü nedeniyle kapalı olmasıyla birlikte, hafifçe yükseldi. 

Türk Lirası, Türkiye ile ABD arasında yaşanan diplomatik gerilimle birlikte, dolar karşısında yaklaşık yüzde 3.3 değer kaybetti. Dolar endeksi, Fed'in 2017 yılı sonuna kadar bir başka faiz artışı yapacağı beklentisiyle, dört hafta yükselişteydi.

Dolar/TL paritesi, Pazartesi günü, Ocak ayından bu yana en yüksek seviye olan 3.8289'ü gördü. ABD’nin Türkiye'deki tüm diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetlerinin askıya aldığını açıklaması üzerine, Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği de dün "ABD’deki tüm misyonlarımızdaki ABD vatandaşlarına yönelik vize işlemleri askıya alınmıştır" açıklamasını yaptı. Türk Lirası, an itibariyle dolar karşısında 3.7236 seviyesinde seyrediyor. 

UBS Wealth Management Portföy Yöneticisi Michael Bolliger, uzun vadede, Türkiye'nin cari işlem açığı, yüksek enflasyon ve güvercin yönlü olma eğilimi içerisindeki merkez bankası sebebiyle Türk Lirasının dolar karşısında değer kaybetmesini beklediğini ifade etti. 

Dolar/Brezilya Reali paritesi, yüzde 0.9 yükselerek 3.184 seviyesine geldi. Dolar/Meksika Pezosu paritesi, yüzde 0.5 tırmanarak Haziran ayından bu yana en yüğksek seviye olan 18.6292'ye geldi. 

Sterlin, dolar karşısında, Cuma günü ayın en düşük seviyesini görmesinin ardından, yüzde 0.7 yükselerek 1.3155'den işlem gördü. Sterlin, İngiltere Merkez Bankası'nın faiz artışına gideceği beklentisini artıran, istihdam verisiyle yönünü yukarı doğru çevirmişti. 

Euro, dolar karşısında Brexit müzakerelerinin 5. turunun Pazartesi günü Brüksel'de başlamasıyla, yüzde 0.2 tırmanarak 1.1753 seviyesine geldi. 

Dolar/Japon yeni paritesi yatay bir seyir izledi. 

(23:00'da güncellendi)

 

Kapat