Advertisement

Twitter CEO’su Jack Dorsey, kullanıcıları korumak için daha fazla şey yapacaklarını ve bu doğrultuda platforma yeni kurallar getireceklerini açıkladı.

Dorsey’nin konuyla ilgili yazdığı bir dizi tweet, Cuma günü kadınların Twitter’ı boykot etmeye başlamasına sebep olan #WomenBoycottTwitter hareketine verilmiş yanıttı.

Kadınların Twitter’ı boykot etmesinin arkasında ise Hollywood’da yaşandığı iddia edilen bir taciz olayı yatıyor.

Oyuncu Rose McGowan, film yapımcısı Harvey Weinstein tarafından tacize uğradığını Twitter üzerinden açıklamıştı. Açıklamalarının arıdndan McGowan’ın Twitter hesabının geçici olarak askıya alınması sosyal ağın eleştirilmesine sebep oldu ve bir boykot hareketinin fitilini ateşledi.

Twitter CEO’su oyuncunun hesabının askıya alınmasını onaylamayarak, “Her gün Twitter’da kimi seslerin bastırıldığını görüyoruz. 2 yıldır buna karşı çözüm üretmek için çalışıyoruz.” dedi.

Twitter kurallarını ve onları uygulama şeklini daha katı belirlemeye kararlı. Dorsey, önümüzdeki birkaç hafta içerisinde taciz, çıplaklık, nefret sembolleri, şiddet sembolleri ve şiddeti öven tweet’lere karşı yeni kuralların uygulanmaya başlanacağını duyurdu. Twitter, bu tarz paylaşımlara ve bu paylaşımları yapanlara karşı çok daha sert yaptırımlar uygulayacak.