Advertisement

Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ Bloomberg HT'nin sorularını yanıtladı.

Karadağ yerli ve yabancı yatırımcıdan SPK'nın bazı tedbirler konusunda geç kaldığına dair şikayetler olduğunu ve tedbir kararlarını geliştirdiklerini kaydetti.

Karadağ "Hissede manipülasyon oluyor, tedbir kararları sonra geliyor denirdi. Biz kurulumuzla birlikte hangi durumlarda, Sermaye Piyasası Kurulu hangi tedbirleri uyguluyorsa onların ne kadarını otomatize edebileceğimiz konusu üzerine çalıştık. Belli hisselerde fiyat aralıkları belli yüzdeleri aşınca otomatik devre kesici devreye giriyor. Bu tedbirleri herhangi idari karara gerek kalmadan devreye girecek şekilde dizayn ettik, bunu da kurulla birlikte geliştirmeye devam ediyoruz ki proaktif olalım." değerlendirmesini yaptı.

Devre kesicilerin şirket büyüklük kıstası olmadığını ifade eden Karadağ "Hissede fiyat hareketi belli bir düzeyi geçtiğinde kendiliğinden devreye giriyor ve belli zaman sonra da tekrar alım satım emirlerini eşleştirmeye devam ediyoruz. Diğer otomatik volatilite bazlı tedbirlerimizde de aynısı olacak. Ama hacim problemi olmayan hisselerde bu tür önlemlerin otomatik devreye girmesini çok beklemiyoruz. Devreye girse bile bizim veya kurulun müdahalesi gerekiyorsa o kanallar açık duracak" diye konuştu.

Karadağ, Halkbank hisselerindeki son hareketlerin de yakından izlendiğini kaydetti.