Advertisement

San Francisco Fed Başkanı John Williams, bu yıl bir faiz artırımı daha ve gelecek yıl üç faiz artırımının makul bir tahmin olduğunu söyledi.

Williams, bu yıl Fed'in bir kez daha  faiz artırması ve 2018 yılında üç faiz artırımına gitmesinin "makul bir tahmin" olarak devam ettiğini, ancak kesin "doğru sayının" verilere bağlı olmayı sürdürdüğünü belirtti.

Williams, Perşembe günü San Francisco Fed konferansında yaptığı basın açıklamasında, Fed'in faizi "bu kadar fazla" artırmaya ihtiyacı olmadığını söyledikten sonra, "kademeli" hızda faiz artırımını desteklediğini sözlerine ekledi.

Williams, faizlerin er ya da geç yüzde 2.5 seviyesine ulaşması gerektiğini sözlerine ekledi.

Williams, 2011'den bu yana San Francsico Fed'in başkanlığını yürütüyor ve 2018 yılında Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarında oy hakkına sahip olacak.

Williams, daha önce yaptığı bir açıklamda, süregelen düşük faiz ortamı dikkate alındığında, küresel merkez bankalarının, bir sonraki resesyondan önce, politika çerçevelerini yeniden düşünmeleri gerektiği belirtti ve negatif faizin Fed için potansiyel bir araç olabileceğini belirtti.

Williams, ekonominin "çok hoş biçimde" büyümeye devam ettiğini ve AND'nin "görece sakin" bir dönemde olduğunu sözlerine ekledi.

Williams'ın bir sonraki resesyona hazırlığa ihtiyaç konusundaki değerlendirmeleri, ekonomiye olan güvenini de yansıttı. San Francisco Fed Başkanı, Fed'in olabildiğince iyi pozisyon alması gerektiği uyarısında bulundu.

Williams ayrıca, enflasyon verilerinin önümüzdeki yıllarda yukarı yönde hareket etmesi ve işsizliğin yüzde 4'ün altına düşerek bir süre oralarda kalması gerektiğini kaydetti.

Williams, Powell'ın başkanlığı altında, Fed'in muhtemelen bir "devamlılık" dönemi göreceğini ve yeni başkanın Fed'in politika yolunu tutarlı biçimde desteklediğini belirtti.