Advertisement

Zayıflayan dolar, küresel merkez bankalarının görevini yapıyor olabilir.

ABD Doları, geçtiğimiz yıl 2003'ten bu yana görülen en kötü yıllık performansını kaydetti. Bank of New York Mellon Corp. ve Credit Agricole SA analistlerine göre dolarda görülecek daha fazla düşüşler, merkez bankalarının para politikalarında planladıkları kadar fazla sıkılaştırmaya gitmek zorunda olmadıkları anlamına gelebilir.

Analistlerin argümanına göre ABD Doları'ndaki bir düşüş rakip paraları yukarı yönlü baskılayarak, diğer yerlerdeki ekonomik büyüme ve enflasyonu yavaşlatır ve faizlerin alternatif duruma göre düşük kalması için alan oluşturabilir.

Londra'da Credit Agricole faiz stratejisi birim yöneticisi Mohit Kumar, “Zayıf bir dolar diğer merkez bankaları üzerinde etkili olabilir. Daha geniş bir perspektiften bakıldığında, güçlü para, parasal sıkılaştırmaya daha yatkındır.” dedi.

BNY Mellon kıdemli Döviz stratejisti Neil Mellor ise bu hafta kaleme aldığı bir raporda müşterilerine “Dövizdeki önemli güçlenme canlanan enflasyona ilişkin tahminleri boşa çıkarma potansiyeline sahip.” şeklinde görüş bildirdi.

Euronun dolar karşısında üç yılın zirvesine yakın olmasıyla birlikte ABD parasında daha fazla düşüş Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) teşvik planı temposu üzerinde etkili olabilir. AMB Başkanı Mario Draghi, Eylül ayında eurodaki yükselişi işaret ederek volatilitenin fiyat istikrarı üzerinde hasar verici etkisinin bulunabileceği yönünde uyarıda bulunmuştu.

Euro yükelmeye devam ederse AMB'nin varlık alımlarını azaltma hızını artırdığını görmek zor olur. Kaçış hızını hiç yaklayamamız riski mevcut” dedi.