Advertisement

(16:50'de güncellendi)

ABD Hazine tahvilleri, ABD'de ekonominin Aralık ayında tahmin edilenden daha az istihdam yarattığını gösteren verinin ardından düşerken, dolar zayıfladı. ABD endeks vadeli kontratları yukarıda seyretmeye devam etti.

İstihdam verisinden önce, küresel hisse senetleri, 2018 yılına güçlü bir başlangıç yaptıktan sonra bu seyrini sürdürdü. Londra'dan Tokyo'ya, gösterge endeksler, eş zamanlı ekonomik büyüme hikayesinin yatırımcıları olumlu etkilemeye devam etmesi ile birlikte ralli yaptı. Stoxx Europe 600 Endeksi, oto üreticileri ve sağlık-bakım sektörü hisselerinin öncülüğünde yükseldi. Asya'da, Japonya, Güney Kore ve Çin'in hisse senedi gösterge endeksleri, ABD'de hisselerin Perşembe günü de rekor seviyelere tırmanmasının ardından yukarı yönde hareket eden endeksler arasında yer aldı. Gelişen piyasa hisse senetleri 2011'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

--istihdam

Aralarında Robert Buckland'ın da bulunduğu Citigroup Inc. stratejistleri, müşteriler için hazırladıkları bilgilendirme notunda, "Küresel ekonomide süregelen güçlü seyir, tüm bölgelerin kazanç rapor etmelerinin beklenmeleri ile birlikte, diğer bir eş zamanlı hisse başına kar büyümesinin görüldüğü bir yılı getirebilir," dedi ve "Bu durum, önümüzdeki 12 aylık dönemde, küresel hisse senetleri için devam eden bir kuyruk rüzgarı oluşturabilir" şeklinde görüş bildirdi.

Piyasalarda izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker and Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester konuşma yapacak.

Tahviller

*ABD'nin 2 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan düşerek yüzde 1.94'e geriledi.

Hisse Senetleri

*Stoxx Euorpe 600 Endeksi New York saati ile 08:33'de yüzde 0.7 yukarıda seyrediyordu ve iki ayın en yüksek seviyesini gördü.

*Japonya'da Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.9 tırmanarak yaklaşık 26 yılın zirvesine yükseldi.

*MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.5 yükselerek rekor seviyeye tırmandı.

*MSCI Gelişen Piyasa Endeksi yüzde 0.3 yükselerek yaklaşık yedi yılın zirvesine ulaştı.

*Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.3 yükselerek 2,731.75 ile rekor seviyeye çıktı.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 geriledi.

(16:50'de güncellendi)