Advertisement


RE/MAX Türkiye'nin araştırmasına göre, son 10 yılda fiyatı İstanbul'da ortalama yüzde 174 artan gayrimenkul, yatırımcısına yaklaşık yüzde 110 getiri sağlayan Borsa ve yüzde 163 değerlenen euroyu geride bıraktı.

RE/MAX Türkiye'nin son 10 yılda İstanbul geneli ve en çok değerlenen ilçeleri konu alan araştırmasına göre, il genelinde gayrimenkul fiyatları ortalama yüzde 174 arttı. Söz konusu dönemde borsa yaklaşık yüzde 110'luk artışa, Merkez Bankası kurları dikkate alınarak yapılan hesaplamada euro da yüzde 163'lük değerlenmeye karşın gayrimenkulün gerisinde kaldı.

Araştırmaya göre, gayrimenkul fiyatları, il genelinde olmasa da ilçe bazında dolara fark attı. Söz konusu dönemde dolar, yüzde 226 artış kaydederken, gayrimenkulde metrekare fiyatları Kadıköy'de yüzde 291, Beşiktaş'ta yüzde 288, Bakırköy'de yüzde 272, Sarıyer'de yüzde 259, Zeytinburnu'nda yüzde 241 ve Küçükçekmece'de yüzde 224 yükseldi.

Ortalamanın üzerinde fiyat artışı yaşanan diğer ilçeler ise yüzde 222 ile Bağcılar, yüzde 212 ile Maltepe, yüzde 204 ile Kartal ve yüzde 180 ile Ümraniye oldu.

Yatırımcısına getiri anlamında gayrimenkulü sollayan altın ise son 10 yılda yüzde 398 artış kaydetti.

- "Gayrimenkul yatırımı, piyasalardaki dalgalanmalara karşı güvenli bir liman"

RE/MAX Türkiye Yönetim Kurulu Danışmanı Gökhan Karahan, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, finansal yatırım araçları içinde en yüksek getiriye sahip altının fiyatında bile yıl içinde yüzde 20'lik değişimler yaşanabildiğini ifade ederek, "Altınla karşılaştırdığımızda dahi gayrimenkul, en az riskli olan yatırım aracı diyebiliriz." dedi.

Karahan, daire fiyatlarındaki artışın finansal yatırım araçlarının da üstünde olduğunu belirterek, "İstanbul’un eski ve yerleşik ilçelerinde yüzde 300'e yaklaşan getiri, gayrimenkul sektörünü hala çok cazip kılıyor. Üstelik Türkiye genelindeki gayrimenkul fiyatlarında da benzer bir durum söz konusu. Gayrimenkul yatırımı, piyasalardaki dalgalanmalara karşı alternatif arayan yatırımcılar için güvenli bir liman. Gayrimenkul neredeyse hiç kaybettirmeyen bir yatırım aracı iken, uzun vadede de en çok kazandıran yatırım aracı olması nedeniyle çok cazip." ifadelerini kullandı.

İstanbul'un gayrimenkulde en yüksek getiriye sahip ilçelerinde bile artış oranının aşırı olmadığını ve bu getirinin altın fiyatlarındaki yükselişin gerisinde kaldığını kaydeden Karahan, bu durumun, uzun yıllardır tartışılan "Konutta balon var mı?" sorusunun yanıtının da net bir biçimde "Hayır" olduğunu gösterdiğini kaydetti.

AA