Advertisement

(17:10'da güncellendi)

ABD piyasalarının tatil nedeniyle kapalı olmasına karşın, dolar Pazartesi günü, önemli para birimlerinin tümü karşısında zayıflayarak ve kayıplarını dördüncü güne taşıyarak, piyasalarda baskınkonumunu sürdürdü. Eurodaki güçlenme Avrupa hisse senetleri üzerinde baskı oluştururken, altın değer kazandı.

ABD para biriminin G10 ülkelerinin paraları karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi üç yılın en düşük seviyesine yaklaşırken, euro, 2014 yılından bu yana en yüksek seviyesine çıkmasına neden olan rallisini devam ettirdi. Stoxx Europe 600 Endeksi, Asya piyasalarının çoğundaki yükselişe karşın, eurodaki yükselişin endekste oldukça geniş bir yer tutan ihracatçı şirketlerinin hisseleri üzerinde baskı oluşturmasının etkisiyle düştü. Yuan, Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) yuan fiksingini Mayıs 2016'an bu yana en yüksek seviyesine çıkarmasının ardından iki yılın zirvesini gördü. Batı Teksas petrolü (WTI) dalgalı bir seyir izledi. ABD piyasaları Pazartesi Martin Luther King Jr.günü tatili nedeniyle bugün kapalı.

Dolar, ABD'de güçlü ekonomik büyümeye karşın, beş hafta üst üste gerilemesinin ardından düşüşünü sürdürdü. Traderlar, Avrupa ve Japonya merkez bankalarının daha şahin bir para politikası duruşuna geçeceği beklentisinden, Euro Bölgesi siyasi görünümündeki iyileşmeden ve gelişen piyasaları da olumlu etkileyen senkronize küresel büyümeden dolayı daha fazla heyecan duyuyor.

Geçen hafta Almanya'da koalisyon hükümetinin kurulmasına yönelik daha somut adımların atılmasından dolayı zaten güçlü bir seyir izleyen euro, Bloomberg'in aylık anketine katılan ekonomistlerin Euro Bölgesi için 2018 yılı büyüme tahminlerini yüzde 2.2'ye yükseltmesinden destek aldı. Bu seviye, geçen yılki 10 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 2.4'e oldukça yakın.

Öte yandan, Almanya merkez bankası Bundesbank'ın reazervlerine Çin yuanını da ekleyeceği yolundaki kararı doların düşmesine neden olan diğer bir faktördü. Dolardaki zayıf seyir ortamında, gelişmekte olan ülkelerin paraları ve hisse senetleri ralli yaptı.

Piyasalarda izlenecek önemli olaylar:

*Şirket kar sezonu devam ediyor. Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., ASML Holdings NV, Bank of America Corp. ve Goldman Sachs Group Inc. bu hafta karlarını açıklayacak önemli şirketler arasında yer alıyor.

*ABD'de Çarşamba günü açıklanacak olan Aralık ayı sanayi üretimi verisinin artış göstermesi ve böylelikle imalat sektörünün yılı güçlü bir şekilde tamamlaması bekleniyor.

*ABD'de Perşembe günü açıklanacak Aralık ayı konut başlangıçları verisinin, zorlu kış döneminin çalışmaları olumsuz etkilemesinden dolayı, son üç ayda ilk kez düşüş gösteresi bekleniyor.

*Kanada Merkez Bankası Çarşamba günü faiz kararını açıklayacak. Öte yandan Güney Kore, Güney Afrika ve Türkiye'nin merkez bankaları da politika toplantılarını gerçekleştirecek.

*Çin'de Perşembe günü 4. çeyrek GSYH büyüme ve Aralık ayı için sanayi üretimi ve perakende satışlar verileri açıklanacak.

Hisse Senetleri

*Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saati ile 13:44'te yüzde 0.2 aşağıda seyrediyordu.

*MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi yüzde 0.4 yükseldi ve yükselişini 11'nci güne taşıyarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

*MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.5 ile bir haftayı aşkın sürenin en büyük yükselişini gerçekleştirdi ve tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

*Japonya'da Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.3 yükseldi.

*MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.2 tırmanarak yaklaşık 10 yılın zirvesine ulaştı.

*İngiltere'de FTSE 100 Endeksi yüzde 0.1 düştü ve son bir haftada ilk kez aşağı yönde hareket etti.

*Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.1 yükselerek rekor seviyey tırmandı.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.5 gerileyerek yaklaşık 3 yılın en düşük seviyesine indi.

*Euro dolar karşısında yüzde 0.6 yükselerek 1.2275 ile üç yılı aşkın sürenin en güçlü seviyesine tırmandı.

*Sterlin dolar karşısında yüzde 0.4 yükselerek 1.378 ile yaklaşık 19 ayın zirvesine tırmandı.

*Yen dolar karşısında yüzde 0.4 yükselerek 110.62 seviyesine çıktı ve yükselişini beşinci güne taşıyarak dört ayı aşkın sürenin zirvesini gördü.

Tahvil

*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puandan az düşerek yüzde 0.58'e indi.

*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi iki baz puan düşerek yüzde 1.317'ye indi ve bir haftada ilk kez aşağı yönde hareket etti.

Emtia

*Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 0.1 yükselerek varil başına 64.34 dolara çıktı ve yükselişini altıncı güne taşıdı.

*Altın yüzde 0.3 yükselerek ons başına 1,341.39 dolara çıktı ve dört ayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine ulaştı.

(17:10'da güncellendi)