Advertisement

Dolar, sürdürülebilir bir sıçrama için bu hafta dip seviyesini bulabilir.

-Piyasa, 12 ay önce temel göstergelerin desteği olmasızın dolarda düşüş beklentilerini artırmıştı.

-ABD'de 2 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi geçtiğimiz 4 ayda neredeyse 70 baz puan yükseldi. TÜFE'nin hala güçlü bir şekilde hızlanmadığı dikkate alındığında özellikle reel faizdeki hareket olağanüstüydü.

-G-10 paraları arasında, piyasa sadece Yeni Zelanda ve Avustralya Dolarları'nın 2018'de güçlü büyümeden destek bulacağını tahmin ediyor.

-Vergi reformu dolar için kısa vadede açık bir destek sağlayacak. Ekonomi açısından ezber bozucu olmayabilir ama şirket karlarını artıracak ve fon girişlerini teşvik ederek ABD hisselerini tekrar cazip hale getirecek. Bununla birlikte önümüzdeki aylarda vergi indirimine bağlı olarak ABD'ye geri dönebilir.

-Bloomberg Dolar Spot Endeksi'nde geçtiğimiz yıl görülen yaklaşık yüzde 10'luk düşüş ABD parasının değerleme priminin çoğunu geri aldı; artık pahalı bir G – 10 parası değil.

-Aşağı yönlü beklenti aşırı bir hal alıyor. RSI göstergesi Bloomberg Dolar Spot Endeksi'nin dip seviyesini gördüğü Eylül ayından daha fazla “aşırı satım” bölgesini işaret ediyor.

-ABD'de hükümeti kapanması gerçek ve yakın bir risk; fakat dolar bu bakımdan en düşük noktasına yaklaşıyor olabilir. Kötümserlik aşırı bir noktaya ulaşıyor, bu nedenle herhangi bir çözüm ferahlama yükselişine neden olabilir.

-Uzun vadede ABD'nin ikiz açığı dolar üzerinde tekrar baskı oluşturacak; özellikle de küresel ticaretteki baskın rolü azaldıkça. Ama bu unsurlar şu an kısa vadedeki aşırı kötümser duruşu doğrulamıyor.

-Sağlıklı bir sıçrama, temel göstergeler ve algı arasındaki uyumsuzluğu düzeltmek için gerçekleşebilir.

Mark Cudmore

Makro stratejist Mark Cudmore, 2014'ten bu yana Bloomberg Editorial'da yazıyor.