Advertisement

Türk sporuna 30 yıla yakın süredir hizmet veren ve birçok unutulmaz etkinliğe sahne olan Abdi İpekçi Spor Salonu, yerine yapılacak modern tesisler için yıkılıyor.

Türkiye Basketbol Federasyonundan yapılan açıklamada, 1989 yılından bu yana faaliyet gösteren 12 bin 500 kişilik Abdi İpekçi Spor Salonu'nun, Türk basketboluna hizmet verecek yeni bir spor merkezi için sporseverlere veda ettiği kaydedildi.

Federasyon öncülüğünde inşa edilecek yeni spor merkezinin modern bir salonun yanı sıra altyapılar için antrenman ve maç sahaları, A Milli Takımları için antrenman salonları, etkinlik ve seminer salonları, kamp merkezi, müze ve halka açık özel alanlarıyla Türk basketboluna hizmet vereceği belirtildi.

Tesisin inşaatı, Abdi İpekçi Spor Salonu'nun yıkım ve tahliye çalışmalarının tamamlanmasının ardından başlatılacak.

Türkoğlu: "Örnek bir tesis planlıyoruz"

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, Abdi İpekçi Spor Salonu'nun yerine inşa edilecek yeni tesisin, önemli bir eksikliği gidererek milli takımlar için önemli bir kamp merkezi oluşturacağını belirterek, "Avrupa'da ve dünyada örnek olabilecek bir tesis planlıyoruz." dedi.

Göreve geldikleri ilk günden bu yana tesisleşme üzerinde titiz bir çalışma yürüttüklerini aktaran Türkoğlu, "Abdi İpekçi Spor Salonu, oyuncusundan antrenörüne, salon personelinden taraftara kadar tüm basketbol ailesine unutulmaz hatıralarla dolu, 30 yıla yakın süreli bir hizmet verdi. Ümit ediyorum yeni ve modern basketbol gelişim merkezinde de nice başarılar ve nice unutulmaz hatıralarla kucaklaşıyor olacağız. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun." ifadelerini kullandı.

Temelleri 1979 yılında atılan ve ismini aynı yıl hayatını kaybeden gazeteci ve yazar Abdi İpekçi'den alan spor salonu, 3 Haziran 1989 günü Amerikan Harlem Wizards ve Washington Generals takımlarının yaptığı gösteri maçıyla hizmete açıldı.

Türk takımlarının Avrupa sahnesinde çıktığı birçok kritik maçın yanı sıra milli takımların da yüzlerce maçına ev sahipliği yapan Abdi İpekçi Spor Salonu, basketbolseverlerin hafızalarında çok sayıda unutulmaz ana sahne oldu.