Advertisement

Janet Yellen, başkanlık koltuğunu Jerome Powell'a vermeye hazırlanırken Fed, Yellen'ın dönemine damga vurmuş "anlaşılmaz şekilde düşük kalan enflasyon" mevzusu ile uğraşmaya devam ediyor. 

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) iki günlük toplantısının ardından Çarşamba günü gösterge faizi yüzde 1.25-1.5 aralığında tutması bekleniyor. Komite, Washington saatiyle 14:00'da kararını açıklayacak. Bunun sonrasında basın toplantısı düzenlenmeyecek. 

FOMC'nin enflasyon konusunda nasıl bir anlatım çizeceği belirsiz. Son dönemde açıklanan veriler, fiyatların bir miktar sıkılaştığını gösterdi. Bu, Fed'in enflasoyna ilişkin değerlendirmesinde şahinvari bir güncellemeye gitmesine yol açabilir. Güvercin politika yapıcıları, Fed'in yüzde 2 seviyesindeki hedefinin son altı yılın büyük bir kısmında altında kalan enflasyonda yeterli ilerleme kaydedilmediğini öne sürüyor. 

New York'ta MUFG Union Bank finans baş finans ekonomisti Chris Rupkey, "Fed'den gelen açıklamada şahinlerin mi yoksa güvercinlerin mi baskın geldiğine ilişkin kanıtları itina ile inceleyeceğiz" dedi ve "Güvercinler, düşük enflasyon konusunda rakat değilken şahinler, düşük işsizliğe odaklanmış durumda" şeklinde konuştu. 

Yellen'ın başkanlık dönemi, 3 Şubat'ta sona eriyor. Başkanlık koltuğuna oturacak olan Powell'ın ise Yellen dönemindeki Fed'in planladığı kademeli faiz artışı gidişatına sadık kalması bekleniyor. Yetkililer, bu yıl üç faiz artışı öngörüyor ve yatırımcılar, bir sonraki toplantıda faiz artışına gidilmesine yüzde 85'lik bir ihtimal veriyor. 

Eski Fed ekonomisti Jonathan Wright, enflasyon dilinde daha kendinden emin duyulan bir değişiklik olmasını bekliyor. Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi, Aralık ayında yüzde 1.7'ye yükseldi. Bu yıl artan petrol fiyatları ve zayıflayan dolar da fiyatların hedefe yaklaşmasına yardımcı olabilir. 

JPMorgan ABD başekonomisti Michael Feroli ise, enflasyona ilişkin Aralık ayında kullanılan dilin tekrarlamasının FOMC için daha güvenli olacağını belirtti.