Advertisement

Dolar, ABD'de Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin öncesinde dar banttan işlem görüyor. Asya hisselerinin yeniden yükselişe geçmesiyle ise yen, ikinci günde de  değer kaybetti.

Dolar, Fed'in Çarşamba günkü politika kararında daha fazla faiz artışı işaret ederek Mart ayı faiz artışı fiyatlamalarını yüzde 90'ın üzerine taşımasının ardından güçlendi. ABD'de 10 yıllık Hazine tahvillerinin faizi, Fed'in faizlerde değişikliğe gitmeme kararının ardından 3 baz puan yükseldi ve yüzde 2.73'e geldi. Ekonomistler, ABD'de istihdam büyümesinin Ocak ayında hızlanmasını bekliyor.  

Dolar/yen paritesi, Çarşamba günü yüzde 0.4 yükselmesinin ardından yüzde 0.1 daha yükseldi ve 109.33'e çıktı. Bloomberg Dolar Spot Endeksi ise yüzde 0.1 yükseldi.

Credit Agricole'un Hong Kong yatırım bankacılığı biriminde stratejist olarak görev yapan David Forrester, "Mart ayı faiz artışına neredeyse kesin gözüyle bakılması ve Haziran ayı faiz artışına da gözle görülür bir ihtimal verilmesiyle birlikte güçlü gelecek bir istihdam verisi, doları yukarı çeker" dedi.